Pozorovatel počasí pro plzeňský hydrometeorologický ústav Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové jednoznačně řekl, že počasí uplynulých dní je v regionu neobvyklé. Tak chladný konec prázdnin Sokolovsko podle jeho slov nepamatuje roky.

„Teploty jsou v průměru o čtyři až šest stupňů nižší, než jsme zvyklí z předešlých let,“ konstatoval. Poukázal na to, že například v roce 2005 dosáhla koncem srpna teplota k 29 stupňům. „Na druhou stranu v roce 2007 počátkem září v nadmořské výšce nad 1000 metrů padal sníh s deštěm,“ řekl. To se stalo i začátkem minulého týdne na Přebuzsku. „Letošní srpen, to byla šlamastyka. Nepršelo pouze čtyři a půl dne,“ konstatuje Kovařík. Byl prý pouze jediný teplý den, kdy teplota vyšplhala na 27,3 stupně Celsia. Žádné tropické léto se tedy nekonalo. Nedělní a včerejší ranní teploty pod bodem mrazu se vyskytují spíše začátkem října. Ve střehu jsou zahrádkáři i řidiči. „Ráno jsem škrábal sklo na autě,“ hlásí Viktor Semrád z Kraslic.

Zastavila se i úroda zahrádkářům. „Salátové okurky i nakladačky přestaly růst. Dozrávají mi jen rajčata,“ řekla Jana z Citic. Jak dále pokračovala, má venku i okrasné květiny. Ty náchylnější na mráz se chystá schovat tento víkend. Na zahradě pěstuje v truhlících i rostliny, kterým první mrazík nevadí. Celkově se však chystá na zazimování své zahrádky, včetně vypuštění bazénu. Zhruba jeden týden už má vypuštěné bazény i sokolovské koupaliště. „Zazimovat koupaliště je práce zhruba na tři týdny. Bazény se musí vypustit, vyčistit a zakonzervovat,“ řekl Marek Kříž z městské plovárny. Jak dále dodal, čekají ho jako každý rok opravy po vandalech.

S chladnými jitry už bude třeba počítat. Až do konce měsíce bude počasí typické pro podzimní období. Na závěr vzkazuje šindelovský meteorolog všem houbařům, že houby ještě porostou. Zatímco na loukách je přízemní mráz, v lese nemrzne, a teplota je tak kolem plus pěti stupňů Celsia. Momentálně se prý vyskytují většinou starší houby, těch mladších je méně.
„Neházejte flintu do žita. V září bude pokračovat houbařská sezona, kdy budou, dá se říci, žně,“ vzkazuje Kovařík. Oficiální termín takzvaného babího léta je poslední týden v září a další dva v říjnu.