Vzdát hold zápisem do kondolenční knihy anebo symbolicky položit zapálenou svíčku. I tak lidé v polské Varšavě u budovy českého velvyslanectví uctívají památku prezidenta Václava Havla. Množství svíček, květin s černými stuhami a věnců naznačuje, že polští sousedé vnímají celou smutnou událost velice upřímně. Vypovídají o tom i četné záznamy v kondolenční knize, kterou mohli lidé podepisovat až do čtvrtečního odpoledne ve druhém patře velvyslanectví.

„Soustrast vyjadřují vysocí diplomaté, ale i běžní občané z ulice,“ uvádí jeden z pracovníků ambasády s tím, že Poláci začali spontánně nosit k velvyslanectví svíčky již předchozí neděli večer.

Ve středu večer se navíc v katedrále polského vojska konala zádušní mše, které se zúčastnily desítky lidí. Vojenští představitelé hned na začátku obřadu před oltář položili velké věnce a na českou a polskou vlajku pietně připevnili černé stuhy. „Václav Havel byl člověk šlechetný, člověk pravdy a lásky. Byla to jedna z nejodvážnějších osobností, které známe,“ uvedl v úvodu jeden z kněží.

Duchovní zážitek byl navíc umocněný vystoupením mužského choru, který v katedrále zapěl. Ceremoniálu věnovala výraznou pozornost německá, polská, ale i česká média od rozhlasu po televizi.

Na zesnulého Havla vzpomenuli také novináři, kteří přišli ve Varšavě na vyhlášení polskočeské soutěže Local Press Awards. Hned v úvodu ceremoniálu vyzval řečník všechny přítomné, aby povstali a společně uctili památku tohoto velikána minutou ticha. Pro přítomné Čechy to byl další signál, že Polsko úmrtí Havla skutečně prožívá. „V českých médiích se ale už o panu Havlovi objevily nejrůznější sporné informace, mnohdy i negativní. To tady v Polsku vůbec není. Václava Havla tu obdivují a zprávy o něm tu jsou výhradně kladné,“ říká česko-polská novinářka Halina Szczotka.

Další poctou bylo v den státního pohřbu otevření ulice - třídy Václava Havla v severopolském Gdaňsku. Na tabulce je název aleja Vaclava Havla.

KRISTIÁN ŠUJAN,MILAN HLOUŠEK