Pro první ročník projektu Můj nápad pro Sokolov je navrhována k využití částka ve výši jeden milion korun. Ten má posloužit na realizaci dvou projektů. Částka zahrnuje náklady na realizaci a nezbytné náklady na související projektovou, případně jinou dokumentaci.
„Participativní rozpočet by se mohl stát úspěšným nástrojem komunikace mezi radnicí a občany,“ říká starostka Sokolova Renata Oulehlová.
Z došlých návrhů vyberou zastupitelé dva. Musejí být v souladu s legislativou a nejlépe pro zlepšení podmínek ve městě.
Vedení města může podle svých slov trpět provozní slepotou a nové, neotřelé nápady občanů by jim mohly pomoci. Konečné slovo budou mít zastupitelé proto, aby se například nehlásili pouze lidé z jedné ulice, kterou by chtěli zvelebovat každý rok na úkor ostatních.
„Doufáme, že se lidé zapojí. Pokud to zastupitelé schválí a bude celý nápad klapat, může se stát, že příští rok dáme více peněz. Pokud si z toho budou lidé dělat legraci, může se stát, že nedáme nic,“ říká místostarosta Sokolova Karel Jakobec.
Mezi prvními nápady bylo například zřídit posezení, pláž či jakousi náplavku na březích Lobezského potoka.
Tématu byla věnována i poměrně obsáhlá debata zastupitelů. Jednalo se především o tom, jak vysoká částka by měla být pro participativní rozpočet uvolněna, zda onen milion není málo nebo mnoho. Diskutovalo se rovněž o délce termínu pro podávání návrhů a způsobu jejich vyhodnocení. město si od počátku nárokuje vybrat z došlých návrhů ty, které schválí zastupitelé.
„Nápad je to dobrý. Každý si bude snažit prosadit své. Některé nápady mohou být překvapivé,“ říká oslovený student Pavel Machůj.