V Sokolově byly nejvíce diskutované emisní povolenky. Na Sokolovsku uhlí těží společnost Sokolovská uhelná. Ta se kromě teplárenství zabývá i výrobou elektřiny. Je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji a chystá propuštění 800 pracovníků.

„Emisní povolenky drtí celou řadu společností. Nejsou to jen teplárenské firmy. Je to dlouhodobý problém. S vedením společnosti se budeme nyní potkávat a pracovat na řešení problému,“ řekl Havlíček.

Stát si však podle něj nesmí dovolit kompenzovat ceny emisních povolenek.

„Emisní povolenky vymyslela Evropská unie. Musíme si nyní vyjasnit pozice a spočítat jak to je. Musíme to udělat rychle. Času je málo,“ řekl Babiš.

Smuteční síň Sokolov
Pozůstalí se loučí s blízkými v klášterním kostele

Všichni přítomní se shodli na tom, že moc variant není. Prakticky jsou pouze dvě. Buď stovky zaměstnanců Sokolovské uhelné nepropustí anebo je propustí a stát se o ně musí postarat.

„Lidé nemusí mít strach, že by přestali mít teplo. Připravujeme projekty na bázi zemního plynu, který nahradí uhlí,“ řekl za Sokolovskou uhelnou Jaroslav Rokos.

Ve vzduchu visela i otázka, zda by Sokolovská uhelná a další společnosti mohly získat výjimku z emisních povolenek. Vzhledem k tomu, že jde o celoevropskou regulaci, to je však nepravděpodobné.

V roce 2018 zaplatila Sokolovská uhelná za emisní povolenky 1,5 miliardy korun. Letos by to mohlo být o mnohem víc. A to především kvůli rostoucím cenám za povolenky a slabé koruně.

Firma v minulosti sponzorovala kulturní a společenský život v kraji. Nyní sponzoring stahuje, což naposledy pocítil fotbalový klub v Sokolově, který opouští 2. ligu.