Poznávat kulturu a tradice zemí Jižní Ameriky se vydali v pátek lidé na nádvoří sokolovského zámku. Konala se zde totiž Muzejní noc, která si právě tento kontinent vybrala za své letošní téma. Návštěvníci se zaposlouchali do latinskoamerických rytmů, ochutnali tradiční speciality, vyslechli si povídání o exotických krajích a zhlédli řadu tanečních exhibicí. „Každý rok se snažíme nalézt jiné téma. Loni jsme měli Afriku, letos Jižní Ameriku a příště představíme Severní Ameriku. Tím pádem je program pokaždé něčím originální, zvláštní a poutavý. Rozhodli jsme se totiž, že bychom mohli tímto způsobem obejít celou zeměkouli a představit veřejnosti jednotlivé kontinenty. No, snad se to bude dařit,“ přeje si Helena Láchová ze sokolovského muzea.

Muzejní noc byla součástí multikulturního festivalu, který ve městě trval tři dny. „Ve čtvrtek se v kině Alfa konaly přednášky a nechybělo ani promítání dokumentárního filmu. V pátek byla naše Muzejní noc a v sobotu takzvaný Jihoamerický den,“ sdělila Láchová. „K tomu jsme lidem nabídli vstup zdarma do naší expozice a na výstavy,“ podotkla.

A co veřejnost na akci přilákalo? „Já jsem se přišel podívat na našeho známého Abdula z Bali, který tu lidem nabízí tradiční výrobky ze své země. Kromě toho jsem ochutnal jejich tradiční pokrm, byly to upravené fazole a mrkev, vcelku dobré, dietní jídlo. Mně osobně se tady líbí, je tu pěkný program,“ řekl Jaroslav Holub ze Sokolova.

Festival muzejních nocí má charakter globálního formátu. Už minulé pondělí slavili lidé na celém světě Mezinárodní den muzeí. „Kulturní dědictví je naše sdílená identita, jak lidstva, tak společnosti. Zachycuje v podstatě cokoliv, co lidé chtějí vědět o sobě samých, cokoliv, v co věří, i způsob, kterým to chtějí vyjádřit,“ uvedla prezidentka Mezinárodní rady muzeí Alissandra Cummins.

Letošní festival odstartoval v polovině května v Pardubicích. Celý projekt Muzejních nocí jako již tradičně uzavře Praha, a to 20. června. Tento rok se do něj zapojilo 118 měst a 173 institucí.