Do více termínů je letos rozčleněná Muzejní noc na Sokolovsku. Nestane se tak, že by si organizátoři akcí vzájemně konkurovali. První prezentaci má již za sebou Muzeum techniky v Sokolově, které sídlí v bývalém protijaderném krytu. Další noční setkání chystá Muzeum bezpečnostních sborů v Habartově. A to již tuto sobotu od 12 hodin.
„Přenesete se do období první republiky, ale také do doby těsně poválečné. Pocítíte například temné chvíle nejistých let 1945 a 1946, zažijete boje SNB proti banderovcům a na závěr navštívíte zakázaný koncert v roce 1982,“ láká zájemce o historii a poznání Jiří Převrátil, předseda Klubu 1938 – Četnická stanice Habersbirk.

Na své si přijdou také děti. Pro ty je připravený branný závod se střelbou ze vzduchovky a jinými soutěžními disciplínami. Na programu je i příjezd výjezdové skupiny Veřejné bezpečnosti s vozem Škoda 1203 v barvách VB a mnoho dalšího. Akční historické ukázky si lidé vychutnají od 20 do 23 hodin.
Zábavu měl pro příchozí připravenou také Jiří Zubko v sokolovském muzeu techniky. „Návštěva však nebyla taková, jak jsem očekával. Už jsem se ale poučil a příští rok si dám více záležet na reklamě,“ říká Zubko, jehož Muzejní noc se konala koncem května.

Pozadu nechce být ani Muzeum Sokolov. To se však připojí neoficiálně. Jeho akce totiž spadají až na poslední pátek v červnu a konec srpna. „Na 24. června chystáme slavnostní zahájení výstav z projektu Hornické muzeum Krásno – místo setkávání a poznávání. Na dopolední část naváže v 18 hodin podvečerní program, v němž vystoupí mažoretky, hudebníci a tanečníci ZUŠ Sokolov. Zajímavá jistě bude i komentovaná prohlídka expozice, přednáška a na závěr noční prohlídka krásenského muzea. O dalších podrobnostech budeme ještě včas informovat,“ uvádí Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov.