Na tradiční Muzejní noc, která připadá na příští týden, se usilovně připravují muzea na Sokolovsku. Zapojit se hodlají nejen velké subjekty, ale i menší expozice a sběratelští nadšenci. Kromě komentovaných prohlídek chystají navíc bohaté doprovodné programy, přednášky, soutěže, a dokonce divadlo. V každém městě také sázejí na jiné téma.

Například Muzejní noc v Sokolově, která se uskuteční v pátek 7. června, bude inspirována přírodou a historií města. „Pro děti je připravena pohádka Průzkumníci v Africe a zábavná prohlídka výstavy Stromy jako domy. Dospělé pak jistě zaujme přednáška P. Krásy s názvem Život ve zdejší divočině a komentovaná prohlídka expozice. Všichni se pak mohou těšit na komentovanou procházku parkem a vystoupení amatérského divadelního souboru Krušnohor, inspirovaného historií města," vyjmenoval ředitel sokolovského muzea Michael Rund. Začátek je v 18 hodin. Vstup na akci je zdarma.

Bohatý program slibuje také Muzejní noc v Habartově. Tady se lidé sejdou v sobotu 8. června již od 14 hodin. Návštěvníky čekají prohlídky Muzea bezpečnostních sborů, prodejní výstavka hodnotných knih, přednášky, promítání krátkých dobových journalů a reklam či módní přehlídka pod patronací Masarykova svazu žen. „K vidění by měly být vozy americké armády, kterými se děti budou moci svézt. Když vyjde počasí a nebude pršet, možná dorazí i historický veterán z 1. republiky značky Praga," zmínil Josef Macke, předseda Klubu 1938 – Četnické stanice Habersbirk. „Chystáme také dramatické i žertovné scénky. Nově u nás přivítáme úžasného flašinetáře, který umí skvěle navodit atmosféru starých časů," doplnil předseda s tím, že chybět nebude ani třináctičlenné hudební těleso Swing Melody Ostrov.

Stranou dění nebude ani Muzeum techniky v Sokolově, které sídlí ve vysloužilém protiatomovém krytu. Oproti ostatním tu ale program chystají na pátek i sobotu. Akce potrvá od 18 do 24 hodin. „Každý rok přichází více a více lidí. Je tedy vidět, že se návštěvníkům Muzejní noc u nás líbí a chtějí vidět, co pro ně nachystáme nového," prohlásil muzejník Jiří Zubko. Kdo sem zavítá, může potkat vojáky v dobových uniformách z období 2. světové války. „A možná dojde i na bojovou ukázku," podotkl Zubko.

Muzeum Včerejší svět manželů Počepických v Lokti slibuje na 7. června rozšířenou otevírací dobu. „Mimořádně budeme mít otevřeno až do nočních hodin, pokud bude zájem ze strany veřejnosti, tak klidně až do půlnoci. Lidé k nám mohou přijít na prohlídku, nakoupit si v obchůdku nebo si jen tak pochutnat na dobré kávě," láká návštěvníky Denisa Počepická.