Nováček mezi exponáty pochází z Příbramska. „Pro nás je zajímavý především tím, že je to betlém s hornickou tematikou," vysvětlil ředitel Muzea Sokolov Michael Rund.

Sbírka sokolovského muzea čítá zhruba čtyřicet betlémů vyrobených z různých materiálů, k vidění tak jsou papírové vystřihovací, keramické, z kukuřičného šustí, porcelánové, cínové malované i nemalované, dřevěné vyřezávané, a dokonce i betlém paličkovaný. „Zajímavý je například Lainův betlém," uvedl Jiří Beran, kurátor sbírkových předmětů. „Pan Lain byl řezbář z Abertam a vyrobil pro nás betlém se sokolovskými motivy. Najdeme tak v něm kostel sv. Jakuba nebo starou radnici," upřesnil.

V expozici muzea je vystavený i vánoční betlém Nadi Blaganje z roku 1944, vyrobený v ženském koncentračním táboře ve Svatavě. „Betlém postavila z papíru z Němci vykradeného balíčku a z odpadového kartonu nalezeného v koši," uvádí Michael Rund v katalogu Eine Welt im kleinen – Svět v malém. Betlém byl totiž nejčestnějším exponátem na velké výstavě betlémů v německém Marktredwitz.