Dotaci na zpřístupnění dolu Jeroným u obce Podstrání se bude snažit získat Muzeum v Sokolově. To se loni pokoušelo sehnat peníze z Regionálního operačního programu. Se svojí žádostí však neuspělo. Letos tedy zkusí štěstí znovu a projekt předloží Ministerstvu životního prostředí. Pokud dostane příslib, bude se moci pustit do realizace svých plánů. U středověkého dolu na cín vznikne školicí centrum geoparku a v podzemí návštěvnický okruh, který turistům přiblíží historii hornictví v této lokalitě.

„Uvažovali jsme, že by se zde mohly konat různé multifunkční přednášky. Kromě teorie by účastníky čekaly také praktické ukázky přímo v samotném nitru dolu Jeroným," navrhl ředitel sokolovského muzea Michael Rund.
„Nabízí se i další využití. Například že by sem pravidelně jezdily děti z kynžvartské léčebny, které trpí dýchacími obtížemi," pokračoval Rund.
Do jeskyně by měli přístup také výletníci. „Je samozřejmé, že školení tady nebudou celý rok. Během sezony bychom do dolu vodili zvídavé turisty," doplnil ředitel.

Náklady spojené se zpřístupněním Jeronýmu dosahují částky 50 milionů korun. „Jsme si vědomi, že pokud nám dotaci přidělí, budeme si muset zajistit předfinancování. V tom problém není. Peníze by pro nás vyčlenil náš zřizovatel, což je Karlovarský kraj," uvedl Rund.
Kdo měl možnost do dolu nahlédnout, tomu se nápad na jeho otevření pro veřejnost okamžitě zalíbil. „Myslím, že po potřebných úpravách budou podzemní sály a tůně dolu pro návštěvníky fascinující podívanou," reagoval již dříve hejtman kraje Josef Novotný. Ten si vnitřek hornické památky osobně prohlédl v loňském roce.