Lidé tam obdivují řadu zajímavých exponátů, mezi kterými nechybí například kolejové uzávěry, stroje na tisk lepenkových jízdenek, ale třeba také staré jízdní řády nebo přepravní pomůcky, které v dnešních vlacích cestující už jen tak neuvidí. Návštěvníci pak mohou také nahlédnou do dobových dokumentů. Dominantou muzea je pak pojízdná rozhodna na měření kolejí. „Stále máme nové a nové exponáty. Nyní se nám například podařila získat unikátní ruční návěstní lampa s císařskou korunkou z dob Rakouska-Uherska," říká Robert Koutný z Železniční společnosti M131.1, která muzeum před několika lety v Kraslicích vybudovala. Zajímavostí je nově také třeba takzvané Schönovy saně, pomůcka která se ve stanicích používala k zabrždění vlaků.
Muzeum je umístěné ve dvou velkých místnostech po bývalé nádražní restauraci. Návštěvníci si mohou prohlédnout i celou řadu historických dokumentů. Zajímavostí je i takzvaná kantovačka z dvacátých let. Jedná se o tyč, která se používala na obracení kolejnic. Lidé mohou obdivovat například i dobové uniformy. „Věci sbíráme už roky. Některé nám půjčují samotní lidé ze soukromých sbírek, další kolegové s Německa," doplnil Koutný.
Expozice je zaměřena na železniční trať z Klingenthalu přes Kraslice až do Sokolova. Vlaky po ní začaly jezdit v roce 1876. V budoucnu by k muzeu měla patřit i venkovní expozice. Tu chce Železniční společnost M131.1 vybudovat na železniční zastávce v Hřebenech.
Otevírací doba:
Muzeum je otevřené vždy v sobotu od 9. do 16. hodin v prostorách nádražní budovy hlavní vlakové stanice v Kraslicích. Vstupné činí pro dospělé symbolických 20 a pro děti, studenty a důchodce 10 korun.