Město Kraslice bude mít ve své novodobé historii první muzeum. Nejedná se však o to klasické, kde si mohou návštěvníci exponáty přímo prohlédnout, avšak virtuální. Dobové snímky, předměty, písemnosti nebo například pohlednice si tak lidé budou moci prohlédnout na internetu.

S novinkou přichází občanské sdružení Vivat Kraslice, které oficiálně vzniklo teprve ve čtvrtek. Jak uvedl předseda sdružení Roman Kotilínek, přípravy na spuštění internetové verze muzea trvají už skoro rok a půl. „Bylo potřeba nasbírat neskutečné množství dobových materiálů. K některým jsme se dostali přes internet, ozvali se i lidé sami, ale mnoho jsme také čerpali z archivů,“ říká Kotilínek. Důležité bylo podle jeho slov získat i sbírku pohlednic historika Jiřího Johna ze Sokolova, který ji dovolil okopírovat. „Jde o zhruba dvě stě dobových pohlednic, které se Kraslic týkají,“ doplňuje člen sdružení Stanislav Meinl. Ten očekává, že virtuální muzeum, které bude i v němčině a angličtině, by mohlo začít fungovat už na přelomu roku.

Místopředseda Spolku přátel města Kraslic Otakar Mika označil myšlenku nového sdružení za geniální. „Z domova si lidé po celé republice budou moci prohlédnout zajímavé dobové materiály. Jde o výbornou myšlenku, která se dá dál rozvíjet,“ uvedl. Doufá však, že by ve městě mohlo v budoucnu vzniknout i klasické muzeum, a to v dnes zdevastované historické hrázděnce v ulici 5. května. „Spolek bude na své schůzi zvažovat podání nového trestního oznámení na majitele domu za to, že se o památku nestará,“ řekl Mika. Má představu, že pokud by ji vlastník za symbolickou částku prodal, mohlo by se město pokusit získat dotace na opravy. „Pak by tam mohlo být umístěné malé muzeum, třeba hudebních nástrojů,“ míní Mika.
Je jasné, že je to prozatím otázkou budoucnosti. Navíc radnice má nyní jiné investiční priority a na případné muzeum se v rozpočtu peníze zatím nenajdou.