Myslivecký spolek Zátiší Kraslice rozjíždí novou tradici. Tou je klasická svatohubertská zábava, kterou pořádají pro veřejnost. Výtěžek ze zábavy a obrovské tomboly použijí myslivci na krmení zvěře, zvelebování honitby a ochranu životního prostředí. Jedním z nich je předseda spolku Miroslav Hladký, který se svému koníčku věnuje 40 let.

Jak to vypadá se zvěří na Kraslicku?
V našem i okolních revírech je stabilizovaná zvěř. Je tu černá zvěř i srnčí jsou na dobrých stavech. Po mírných zimách se zmátořili i zajíci. Takže v těchto podhorských honitbách je i zaječí zvěř. Vysoká zvěř migruje, dělá škody po lesích a my jako myslivci s tím máme občas problémy. V období, kdy se smí lovit, tu není, takže potom je to problém nějak regulovat.

Myslivcům a hlavně zvěři nastává zima. Co to pro vás znamená?
Na zimu se připravujeme už od léta, kdy sušíme seno a obděláváme políčka pro zvěř, kam vysejeme oves. To proto, aby zvěř mohla v podzimním období nabrat kondici a vydržela zimu. Krmení je celozimní záležitost, kdy se chodí obden ke krmelcům. Nakupujeme obilí a zvelebujeme honitbu, k čemuž nám pomůže i výtěžek z dnešní tomboly.

Jak to vypadá s mládeží? Má o myslivost zájem?
Mladí se najdou, ale je to spíš tak, že se to předává v rodinách z generace na generaci. Je to totiž v současné době docela drahý koníček. Poměrně drahá je už výbava. Kulovnice stojí 35 tisíc korun, dalekohled 15 tisíc, puškohled 15 tisíc. Je to vše drahé a začínat je těžké. A hlavně, od Lesů ČR máme pronajaté honitby, za které se platí 100, ale i 700 tisíc ročně. Navíc myslivost byla některými médii dost špatně prezentovaná.

Jak to myslíte?
Vždy se najde nějaký myslivec ožrala, který vyvede lumpárnu, a hned je to propírané v televizi. Veřejnost si pak udělá na myslivce svůj negativní názor, pohled. Je to škoda, protože většina myslivců jsou slušní lidé a skutečně mají zájem spíš tu zvěř chovat a krmit než lovit.