"V tamní lokalitě jsme pro mývala nebyli poprvé. Do tamních kontejnerů se tam stahují mývalové z nedalekého lesíka, kde mají patrně své útočiště," říká za Droseru Tomáš Vladimír Smolík. Tento druh zde není původní, takže ho záchranáři nemohou vypustit zpět do přírody.
"Bohužel naše lesy jsou plné mývalů a psíků mývalovitých. Nemá přirozeného nepřítele tak se přemnožuje a vyžírá nám hnízda. Věřte, že to není to roztomilé zvířátko jak ho znáte," dodal Smolík.
Kolik mývalů v Česku přesně žije, se neví. Jde o noční zvíře, daří se mu dobře, nemá v Česku přirozené nepřátele. Myslivci je střílejí, protože to je prý jediný způsob, jak se jich zbavit. Ani to prý však není jednoduché, protože mýval je velice chytré zvíře. Poslanci nyní schválili novelu zákona, která v jejich odlovu dává od příštího roku víc pravomocí myslivcům.
Novela řeší odlov nutrie říční, norka amerického, mývala severního, psíka mývalovitého, husice nilské a ondatry pižmové. „Tyto druhy bude možné celoročně regulovat, tedy usmrcovat či odchytávat, bez omezení či stanovení počtů, kolik jich má být uloveno,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Dosud byly možnosti jejich lovu myslivci omezené, lovit je pouze mohla takzvaná myslivecká stráž. Nově to bude moci být každý držitel loveckého lístku, který dostane pověření od hospodáře.
Podle myslivců není úprava zákona samospásná. Už odlovy dříve chráněného kormorána ukázaly, že jen změna zákona k úspěšnému tlumení přemnožené populace nestačí. Jsou to chytrá zvířata, která si na člověka dají pozor, jakmile pochopí, že jsou lovena. Jejich odlovům bude muset myslivec věnovat hodiny času,“ myslí si jeden z myslivců Zdeněk Sitař.