Vyhlásil ji Karlovarský kraj v dubnu 2019 a má pomoci horské obci s bezúročnou půjčkou od Ministerstva financí ČR. Do problémů se obec dostala kvůli nedostavěnému akvaparku.

„Za veškeré příspěvky do veřejné sbírky jsme nesmírně vděčni. To, že nám přispívají obce i obyčejní lidé, je skvělé. Doufáme, že se na transparentním účtu sejde suma alespoň na dvě splátky. Moc by nám to pomohlo, ušetřili bychom peníze, které můžeme použít pro rozvoj obce,“ říká starostka Bublavy Monika Hrádková.

Po letech, kdy se v obci prakticky zastavil rozvoj, se pustila i do plánovaných projektů.

Bublava splácí Ministerstvu financí dluh ve výši 12,9 milionu korun. Splátky má rozvržené na 14 let s tím, že první dva roky zaplatí 750 tisíc, poté 950 tisíc korun. Vedení obce se tak mohlo pustit do plánovaných projektů, se kterými pomohla dotace Karlovarského kraje. Konkrétně šlo o prodloužení vodovodního řadu nebo opravy místních komunikací.

Někteří z řidičů sníh proklínali a bourali, jiní na něm s chutí řádili

První splátku už Bublava zaplatila ze svého rozpočtu, který činí zhruba 5,5 milionu korun, v roce 2019. Další splátka odešla vloni v červenci právě z veřejné sbírky. Se současným zůstatkem se tak vybralo už přes 1,5 milionu korun.

„Na Bublavu jezdím v zimě lyžovat, líbí se mi tam. Vedení obce fandím, aby dluh zaplatilo, protože prsty ve stavění akvaparku tam, kde není voda, mají minulá vedení obce,“ říká Stanislav Vejrovský. Na transparentní účet zpočátku přispívaly města a obce z Karlovarského kraje, později začali posílat peníze i města, firmy a lidé z celé České republiky.