Lidé přispívají vesnici, která se dostala do problémů kvůli nedostavěnému akvaparku, stovky i tisíce korun. Ke včerejšímu dni se podařilo vybrat 32.401 koruny. Sbírku vyhlásil Karlovarský kraj teprve před několika týdny. Lidé ve vzkazech při poslání příspěvku i vtipkují. „Na permanentku do Aquáče,“ napsal jeden z přispěvatelů, který Bublavě zaslal 400 korun.

Bublava musí kvůli vysokým dluhům z minulosti zaplatit ještě 13 milionů korun. Po volbách obec získala bezúročnou půjčku z Ministerstva financí. Splátky jsou rozplánovány na 14 let. Obce i lidé mohou zaslat finanční příspěvky na zvláštní bankovní účet číslo: 115-9669510257/0100.

Dluhy tíží turistickou Bublavu dlouhá léta. O torzo akvaparku, který nebyl nikdy dostavěný kvůli zastavení přísunu dotací, se soudila s dodavatelskou firmou Skanska.

Obec pak vracela státu špatně použité dotace. Díky poskytnuté finanční výpomoci od ministerstva se sice Bublavě ulevilo, ale na investice moc nezbývá. Obec bude ministerstvu první dva roky splácet 750 tisíc korun ročně. Následně pak 950 tisíc. První dva roky je splátka nižší, abychom mohli nastartovat alespoň nějaké investiční akce,“ řekla Deníku starostka Bublavy Monika Hrádková.

Do současné doby to fungovalo tak, že pokud radnice prodala například pozemek, peníze z prodeje putovaly rovnou finančnímu úřadu na umoření dluhu. Ten činil celkem 31 milionů.

Rozvoj obce se však kvůli torzu akvaparku zastavil. „Pokud se díky sbírce podaří dluh uhradit dříve, budeme moci rychleji investovat. V první řadě musíme zajistit prodloužení vodovodu a kanalizace a pustit se do oprav rozbitých komunikací,“ dodala Hrádková. Ta zatím netuší, co bude dál s torzem akvaparku. „Jsem na radnici zatím chvíli a musím se vším probrat,“ zdůraznila starostka.