Na důkaz dobrých vztahů je pověsily děti ze Sokolova a partnerského Schwandorfu. Stalo se tak s ohledem na výročí Česko-německé deklarace, od jejíhož podpisu v lednu uplynulo 20 let.

U nás se happeningu zhostila 8. základní škola a Kreuzbergschule ze Schwandorfu. „Strom v centru jsme vybrali záměrně. Chtěli jsme, aby ho vidělo co nejvíce lidí a připomněli si s námi tento významný akt, který má být jednou z pečetí přátelství s našimi sousedy, které daleko v historii nebylo možná nikdy tak vřelé, jako dnes“, podotkl ředitel 8. ZŠ a radní města Vladimír Vlček. Ten se s dětmi do Schwandorfu na oplátku vydá 31. května.

Stužkování se zúčastnil rovněž starosta Jan Picka s vedoucí odboru školství Barborou Bardonovou. „Velmi vítám tuto myšlenku, která je pro mě o to významnější, že se potkaly školy partnerských měst. Přátelství se Schwandorfem je nadstandardní, potkáváme se velice často a jsem rád, že jsem tu dnes s ostatními byl,“ řekl starosta. Děti pak ještě čekala návštěva sokolovského muzea.

Nositeli myšlenky společného zdobení stromů partnerských měst jsou pořadatelé takzvaného Česko-německého kulturního jara 2017. Jubilejní program nabízí celou řadu dalších společenských a kulturních aktivit v obou zemích s odkazem na společnou deklaraci z roku 1997, která má narovnat vztahy poznamenané 2. světovou válkou. Na tvorbě se pak podílí nejenom umělecká veřejnost a veřejné instituce. Cílem pořadatelů je zapojit rovněž děti a mládež.

Pavla Sofilkaničová