Po celou dobu ležela zapomenutá v koutě technických služeb v Nejdku. Tam možná měli kdysi plány na její využití, nikdy ale nebyly realizovány.

Po neúspěšné privatizaci na počátku 90. let odkoupil zdevastovaný areál hradua zámku Hartenberg v roce 1997 soukromý majitel Bedřich Loos, který se snaží s četnými dobrovolníky a s vlastní stavební hutí areál zachránit za pomoci původních technologií. „Když hradní pán před lety žádalo navrácení kašny město Nejdek, byl odmítnut,“ říká Martina Vavřínová. „Až teprve vloni se podařilo navrácení vyjednat,“ dodala. Vyvstal však další problém, jak kašnu odvézt zpět na hrad. „Lámali jsme si hlavu s odvozem a naším časovým vytížením a dovoz vázl. Navíc je doprava komplikovanější, protože její váha činí odhadem až 20 tun a větší auto než dodávka zase neprojede hradní bránou. Kašna se tak vozí po etapách,“ vysvětlila.

Jednotlivé díly se zatím deponují na hradě a nejprve projdou rukama památkářů, kteří posoudí, v jakém je kašna stavu. Podle slov Martiny Vavřínové se dochovala téměř celá. „Vypadá to, že téměř 95 procent budeme mít. Zbytek doplníme a kašnu určitě plánujeme osadit zpět na místo,“ uvedla. „Rádi bychom poděkovali Tomášovi a Lence Krupovým z Krajkové za zařízení odvozu tohoto nadměrného a pro hrad cenného nákladu,“ doplnila.

Dětské nožičky. Ilustrační foto
Pediatři ukázali svou zapálenost pro obor