Hřbitovy na Sokolovsku se připravují na víkendový nával lidí, již přijdou uctít Památku zesnulých. Na nápor na silnicích, parkovištích a samotných hřbitovech se připravují i policisté. Ti avizují, že posílí hlídky. „Během dnů na přelomu října a listopadu již tradičně zvyšujeme dohled jak v silničním provozu, tak v okolí hřbitovů," potvrdila mluvčí sokolovské policie Kateřina Krejčí. Zároveň varovala, že Dušičky jsou každý rok příležitostí pro zloděje. „Návštěvníci hřbitovů by proto neměli nechávat žádné cenné věci ve svých vozidlech, žádné kabelky, tašky, osobní doklady nebo jiné cennosti. Než půjdou za svými zesnulými, měli by také zkontrolovat, zda vozidlo opouští zamčené a zabezpečené," radí policejní mluvčí. „Na silnicích doporučujeme všem účastníkům, aby se chovali ohleduplně a dodržovali pravidla silničního provozu. V této době vyjíždějí i takzvaní sváteční řidiči, a tak by všichni měli dbát zvýšené opatrnosti," poukázala.

Kontroly hřbitovů budou podle policie pokračovat i po Dušičkách, kdy zloděje lákají květiny a dárkové předměty, které tam pozůstalí donesli. Policisté každý rok v období Dušiček zaznamenávají nejen krádeže věcí z hrobů nebo věcí odložených při úpravě hrobů, ale i z aut zaparkovaných na přilehlých parkovištích u hřbitovů. Z hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce i umělé květiny, sošky a další výzdoba. Prostě vše, co lze snadno a rychle zpeněžit. „Mnoho lidí přitom neumí policistům vůbec popsat, co jim bylo z hrobu odcizeno. Doporučujeme proto, aby si lidé hroby vyfotografovali, neboť v případě krádeže nebo poškození hrobu bude pro policii mnohem jednodušší zadokumentovat původní stav hrobu. Přesným popsáním odcizených věcí se tak zvýší šance na dopadení pachatele. Zloději si totiž na hřbitovech dost často tipují osamělé osoby, které sledují, a ve chvíli, kdy jdou například pro vodu nebo vyhodit původní výzdobu do kontejneru, seberou jim odloženou tašku a zmizí," doplnila.

Někteří lidé se na hřbitovy teprve chystají, jiní už ale vše stihli v předstihu. „Využili jsme k tomu uplynulý prodloužený víkend. Hrob jsme uklidili, shrabali listí a zapálili svíčku. Děláme to tak každý rok," řekl Martin Petrášek. Na hřbitov se přímo na Dušičky vydá Hana Mesárošová. „Je to tradice, Dušičky mají zvláštní atmosféru, zvlášť když už se setmí. Celý hřbitov svítí a to je ten čas vzpomenout na ty, kteří už mezi námi nejsou," uvedla.