Janu Horníkovi (STAN) vadilo, že se bývalá krajská rada spokojila se starým odhadem gobelínu na padesát tisíc korun a bezúplatně jej převedla zpět na stát. Zatímco soudní znalec na gobelíny, který na Horníkův popud koberec znovu odhadl, stanovil jeho cenu na půl milionu korun. Kvůli nesrovnalostem v ceně proto bývalé vedení Karlovarského kraje požádalo policii, aby legálnost daru gobelínu prověřila.

Gobelín, který je dlouhodobě umístěn na státním zámku v Manětíně, nyní vlastní Národní památkový ústav v Českých Budějovicích.

Proti údajnému špatnému postupu rady se ale důrazně ohradil bývalý náměstek pro kulturu Martin Hurajčík (ANO), podle něhož šlo o standardní postup a krajská rada nic neporušila. „Celý případ policie odložila,“ odmítl Horníkovu kritiku.

Ten ale trvá na svém. „Na padesát tisíc korun jej před lety odhadl znalec bez specializace a jeho cena v průběhu let určitě vzrostla. Soudní expert na gobelíny, jehož jsem o posudek požádal, odhadl jeho cenu na půl milionu korun. Kraj by jej nyní zřejmě mohl prodat i za půldruhého milionu,“ uvedl Horník. V tom případě by ovšem bezúplatný převod gobelínu muselo odsouhlasit krajské zastupitelstvo. „Rada může samostatně rozhodnout o daru pouze do 100 tisíc korun. A také má povinnost nakládat s krajským majetkem s péčí správného hospodáře. Ptám se tedy, zda se nejednalo o trestný čin podvodu?“ zapochyboval zastupitel Horník.

I když i on připouští argumenty bývalé krajské koalice, že koberec by vyžadoval opravu, za niž by kraj zaplatil kolem tří set tisíc korun, je přesvědčen, že radní, pokud chtěli krajský majetek darovat, měli postupovat důkladněji.

Proti tomu se ale ostře ohradil zastupitel Martin Hurajčík. „Podle závěrů policie nevznikla kraji žádná škoda, nešlo o trestný čin a případ odložila. Já jsem tuto kauzu na jednání krajského zastupitelstva otevřel pouze proto, protože Jan Horník tvrdil, že jsme při žádosti o přístup ke koberci a jeho novému odhadu dělali obstrukce. Což není pravda,“ uvedl. Podle něho se bývalá krajská rada rozhodla gobelín zpět darovat státu především kvůli jeho nákladné rekonstrukci.

Rozladěný je z celé kauzy Karel Mašek, kastelán státního zámku Manětín. „Nemám už na to nervy. Nechápu, co se kolem gobelínu rozpoutalo, ani řeči o jeho nevyčíslitelné hodnotě. Visí tady, je vystaven veřejnosti, což je zárukou, že není někde skrytý. Když nás karlovarské muzeum před lety požádalo, zda bychom jej tady neumístili, protože na něj nemělo prostory, souhlasili jsme. Chtěli jsme jenom pomoct,“ vysvětlil kastelán.

A také potvrdil slova Martina Hurajčíka, že při první návštěvě zastupitele Horníka do zámku nepustil s doporučením, ať si zakoupí vstupenku jako každý.

Soudního znalce i krajského zastupitele Horníka nakonec ale zámkem provedl a přístup ke koberci umožnil. „Expert byl naprosto v pohodě. Závěry ani jeho odhad neznám,“ doplnil kastelán. Stejně jako Jan Horník si zatím neměl možnost prostudovat policejní spis. „Podle toho zvážím další kroky,“ uvedl.

Postoj Petra Kulhánka, hejtmana Karlovarského kraje (STAN), je k celé kauze rezervovaný. „Gobelín kraj bezúplatně získal a bezúplatně jej na stát převedl. Nikdo o nic nepřišel a mělo by to tak zůstat. Náklady na opravu by nás skutečně stály 300 tisíc korun a celá kauza by zbytečně zatížila krajskou administrativu,“ uvedl po poradě s právním i kulturním odborem hejtman.