Karlovarský kraj sice uvolnil v rámci Programu na opakovanou umělou obnovu lesů poškozených suchem a ochranu lesa proti zvěři oplocenkami milionů šest, přesto se ale dostalo na všechny.

„Vzhledem k výši finančního limitu bylo nutné mírně upravit a pokrátit žádosti tak, aby konečná částka nepřesáhla stanovený rozpočet šesti milionů korun. Jsme ale rádi, že se nakonec dostalo na všechny,“ uvedl Karel Jakobec, radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a energetiky.

Podle něj, v rámci posouzení žádostí, zaznamenal odbor životního prostředí a zemědělství oproti předchozímu roku zvýšený zájem zejména o dotace v oblasti lesního hospodářství. „Pro další roky očekáváme další zvýšení počtu zájemců,“ poznamenal radní Karel Jakobec.

Karlovarský kraj chystá pro rok 2021 změnu dotačního programu, kdy nahradí dotaci na postavení oplocenek proti zvěři, které jsou od letošního července nově hrazeny z rozpočtu Ministerstva zemědělství České republiky, novým dotačním podtitulem na úklid klestí. Díky tomu se zpřístupní některé části lesů pro individuální rekreaci a turisty.

Nad Kraslicemi krouží dvě nízko letící letadla.
Nad Kraslicemi krouží dvě nízko letící letadla

Peníze poskytuje kraj třetím rokem. Příspěvky, které dříve rozdělovaly kraje, přešly pod Ministerstvo zemědělství ČR. To ale zároveň vyzvalo kraje, aby vytvořily nové dotační programy.

„Oplocenky se dělají z důvodů ochrany před poškozením zvěří, která výsadby okusuje a znemožňuje jim tak růst. Je zakázáno vstupovat do oplocených míst, a to i při houbaření. Výjimku může udělit pouze vlastník lesa,“ říká jeden z nimrodů Vlastimil Žehrovský.