Slavnostního otevření muzea se zúčastnil se svojí rodinou synovec zabitého četníka.
„Můj strýc byl do Habartova nasazen. Byl velmi oblíbený a všestranný sportovec. Jeho matka těžce nesla jeho smrt a od té doby neměla ráda žádné Němce. Na jeho pohřbu se sešly tisíce lidí. Měl jsem dobové fotografie, které jsem poskytl místnímu muzeu. Dokonce tehdejší prezident republiky přelétl při smutečním obřadu nad našimi hlavami a z letadla shodil věnce,“ řekl Stanislav Roubal z Velkého Poříčí. Křestní jméno dostal prý právě po svém strýci. Jak dále dodal, velmi ho překvapilo, jak si lidé tady váží pohnuté minulosti.
„Velmi se mi muzeum a nápad četníků líbí, opravdu jsem to nečekal,“ konstatoval Roubal.
Slavnostní akt si nenechal ujít ani hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Ten vyjádřil potěšení nad tím, jak se účelně využily finance v podobě dotací. Zmínil i poslankyni Evropského parlamentu, která si objekt prohlédla osobně.

Starosta Habartova Ivo Zemek před otevřením muzea předal dva prapory. Jeden byl místnímu obvodnímu oddělení policie. „Zdejší policisté mají vysokou objasněnost kriminality a ne náhodou se stali nejlepšími v okrese. Navíc jejich spolupráce s radnicí je příkladná,“ konstatoval Zemek. Druhý prapor dostalo právě občanské sdružení Četnická stanice Habersbirk za práci, kterou na tomto projektu odvedlo.
O tom, že se u četníků jedná o srdeční záležitost, svědčí i fakt, že jeden z nich se nechal oddat přímo v muzeu na četnické stanici. „Ano, je to pravda, obřad se konal na služebně četníků tuto sobotu. Termín svatby byl vybrán záměrně,“ sdělil Jiří Převrátil.
V objektu bývalé základní školy bylo při nedělním slavnostním aktu otevřeno také nové infocentrum a knihovna.

Otevření muzea předcházel pietní akt u pomníku padlých četníků. Stejně jako v Habartově vzpomněli na padlé i v Bublavě a Krajkové. I zde mají svůj pomník padlí četníci a vojáci Československé armády. I při tomto aktu našel pozůstalý po zastřeleném četníkovi Stanislav Roubal změny, které ho potěšily. „Byl jsem zde na minulých pietních aktech a mohu potvrdit, že ten letošní byl opravdu jeden z nejlepších. Bylo zde nově upraveno okolí a pořadatelé akce si dali záležet,“ dodal Roubal.