Ulehčuje tím práci záchranářům, doktorům i dalšímu zdravotnickému personálu. Řeč je o Kryštůfkovi záchranáři, plyšové hračce, kterou používají záchranáři na výjezdech k malým pacientům. V Karlovarském kraji jich rozdají dětských pacientům 300 kusů ročně.

Jeho hlavním úkolem je zklidnit dítě, rozptýlit jeho pozornost od úzkostí a obav. Prošel různými změnami vzhledu i funkčnosti. Nyní plní funkci plyšáka i maňáska. "S pomocí Kryštůfka lze snadněji navázat potřebný kontakt s dítětem a získat jeho důvěru při ošetřování. Na krajské záchranné službě Kryštůfek frčí. Tihle záchranářští plyšoví kluci dělají radost dětem v rámci výuky první pomoci, ale zejména na našich výjezdech, kdy je pacientem dítě," říká za záchranáře Petra Bakurová.

Osvědčil se například u osmiletého Milana, ke kterému záchranáři vyrazili v srpnu, kdy bylo celkem 121 výjezdů. Tehdy šlo o klasický úraz, pád, který se stal na příměstském táboře. Milan byl velmi šikovný, hodný a skvěle se záchranáři spolupracoval. Jelikož se ošetření neobešlo bez dlahy, jako bolestné spolu s ním cestoval také Kryštůfek záchranář.

V září ve večerních hodinách zase hračka posloužila u výjezdu k epileptickému záchvatu desetiletého Davida. Při ošetření se záchranáři spolupracoval a jelikož byl unavený, dostal ke klidnému usínání Kryštůfka záchranáře, který perfektně splnil svůj účel. Chlapec usnul.

A v říjnu záchranáři z Kraslic vyjížděli ke tříletému Pavlíkovi, který měl vysoké horečky. Ty se nedařilo srazit a zdravotní stav chlapce se zhoršoval. Pavlíka transportovali na dětské oddělení nemocnice, pro poskytnutí další zdravotní péče. Maminka však nebyla jediná, kdo ho doprovázel. Snad mu Kryštůfek záchranář pomohl alespoň trochu k úlevě.

Dalším, koho pěkně potrápily vysoké horečky byl i tříletý Tomášek. I jeho uklidňoval plyšový Kryštůfek.

"Kluci všem vám děkujeme za to, jak jste byli šikovní. Přejeme vám hlavně zdravíčko, a aby byl Kryštůfek památkou na naše setkání, ale už jste se nedostali do situace, kdy nás budete potřebovat. Držte se," vzkazuje bývalým pacientům Bakurová.

Za celým projektem stojí Nadační fond Kryštůfek, jejímž zakladatelem je společnost Kapitol. Účelem nadačního fondu je podpora zdravotnického vzdělání děti a pomoc dětem, které se ocitnou v péči záchranářů.