„Stiskem kombinace dvou kláves uživatel zapne program, který mu do sluchátek předčítá, co se právě na obrazovce nachází. Veškerá komunikace nevidomého uživatele se systémem probíhá pomocí čtyř hlavních kláves, kterými ovládá menu, případně psaním slovních příkazů. Za program odpovídá hlasový asistent, který předčítá aktuální položky v menu, upozorňuje na možnost dalších voleb, případně stisk nesprávné klávesy,“ popsal, jak program funguje, knihovník Vladimír Kalný.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: Dva muži si tiskli dvoutisícovky. Teď spadla klec

Program je nainstalován jako doplněk prohlížeče Google Chrome. „Uživatel si přes systém může vyřizovat elektronickou poštu, číst vybrané noviny nebo zpravodajské servery, poslouchat rádio nebo sledovat televizi a videa na youtube v omezeném režimu,“ vypočetl možnosti. Má také možnost se věnovat správě kontaktů, poznámek, využívat překladače, vyhledávače, 'číst' ve wikipedii, sledovat předpověď počasí, jízdní řády, televizní program.

„Perličkou FriendlyVoxu jsou hry – pexeso, a dokonce bludišťovka Mystery Mansion, součástí systému je také hororová procházečka Anchorhead,“ doplnil knihovník.