Že u pracovního pohovoru není radno podcenit oblečení a celkovou vizáž, asi tuší téměř každý. Jaké jsou ale konkrétní tipy, jak zapůsobit co nejlépe, a čeho se naopak na pohovoru za každou cenu vyvarovat? S tím poradí odbornice z oblasti vizážistiky, kadeřnictví i personalistiky.

„Vždy záleží, na jakou pozici se uchazeč hlásí. Na pohovor například v bance nebude krokem vedle kostým nebo oblek, na pozici skladníka bude stačit košile a slušné kalhoty. Obecně je ale nutné dát si pozor na přílišnou vyzývavost nebo neformálnost. Přijít na pohovor v džínách nebo teniskách je vždy chyba," upozorňuje specialistka v personalistice Vanda Šmolíková. To potvrzuje i vizážistka a kosmetička Jana Matoušková. „Uchazeč by měl myslet i na doplňky – platí, že by jich nikdy nemělo být víc než sedm. Dobré je také zjistit si o firmě něco dopředu – spousta firem včetně mezinárodních totiž přímo vyžaduje konkrétní typ oblékání, konkrétní barvy a podobně," vysvětluje Matoušková. Člověk by se měl ale v oblečení na pohovor dobře cítit.

Ženy by podle ní samozřejmě neměly podcenit, ale ani přehnat líčení. „Není potřeba na sebe plácat tuny make-upu a místo obličeje přijít na pohovor s maskou z líčidel. Decentní denní líčení by ale mělo být samozřejmostí. Péče o pleť je samozřejmě důležitá dlouhodobě," doplňuje vizážistka. Zapomínat by se nemělo ani na čisté, upravené ruce, a to ani u mužů. „Muži by měli na pohovor vyrazit s upravenými vlasy, čistýma rukama i oblečením a ve vhodných botách. To spousta mužů bohužel podceňuje, stejně jako například vůni, která je také velmi důležitá," poukázala.

Kadeřnice Šárka Ladžonová připomíná, že k pohovoru by muž měl přijít hladce oholen. „Vlasy je nejlepší si před pohovorem umýt a upravit, třeba i nějakým gelem nebo voskem. Pro ženy je vhodnější nějaký upravenější, uhlazenější styl účesu – například culík nebo copánek," říká. Překážkou podle ní nemusí být ani extravagantnější barvy, důležitější je jejich úprava. „Zaměstnavatel by měl na první pohled vidět, že si uchazeč na svém vzhledu před pohovorem dal záležet. I díky tomu se pak může přiklonit k tomu, že daného uchazeče nakonec přijme," uzavřela Ladžonová.