Malou obcí na Sokolovsku, Šabinou, již několik desítek let chodí koledníci s řehtačkami. Na Zelený čtvrtek odletí všechny zvony do Říma a až do Bílé soboty je kluci nahrazují zvukem řehtaček. Tuto křesťanskou tradici nezastavil ani totalitní režim. I letos vyrazila sedmička koledníků napříč celou obcí třikrát denně.
Některé z nástrojů jsou opravdovými unikáty, které používali jejich dědové či pradědové. Kluci vyrážejí poprvé ve čtvrtek a končí v sobotu ráno. Poté jdou dům od domu, zpívají velikonoční říkanku a koledují. V pondělí již nechodí.

Řehtačky buď zdědí, nebo si je půjčí na obecním úřadě. Vedení obce dokonce i plánovalo sehnat šikovného truhláře a třeba nějaké další řehtačky přidělat. Krásné na celé věci je to, že akci nikdo neorganizuje, a ještě se nestalo, že by nebyla. Chodí zásadně chlapci.

„V pondělí doma odpočíváme, bolí nás nohy z třídenního chození po vsi," směje se jeden z koledníků. Na koledu chodí žáci školou povinní. Poté předají řehtačku mladším. Dříve chodilo až čtrnáct koledníků. Letos jich vyrazilo sedm.

„Lidé v Šabině jsou na nás milí. Otvírají nám, poslechnou si koledu a pak dají vajíčka nebo sladkosti, prostě výslužku," říká jeden z koledníků. Sraz si dávají u malé kapličky nad vesnicí. Odtud vyrazí společně a poté se rozdělí na dvě skupiny tak, aby celá Šabina slyšela zvuk jejich řehtaček, které mají zavěšeny na krku.

Letos procházeli koledníci Šabinou ve složení: Aleš Lenomar, Jiří Žofčín, Václav Šmejkal, Vojtěch Pisár, Dominik Sarkány, Jan Márton a Dan Smitka. Koledníci říkají, že je to pro ně zábava. Na otázku, zda jim nevadí ranní brzké vstávání, se koledníci zasmějí a přiznávají, že jsou mezi nimi tací, kteří s tím bojují.