V sobotu odstartoval v naší zemi druhý den historicky první přímé volby prezidenta. Rozdíl v zájmu mezi občany oproti nedávným krajským a senátním volbám byl znát. Svého kandidáta probírali občané v zaměstnání, na ulici, v obchodech či v restrauraci. Také ujišťovali, že tentokráte volit půjdou.

"Včera jsem to nestihla, ale v sobotu jdeme s partnerem určitě volit," řekla sedmadvacetiletá Hanka z Kraslic. K volbám šli i ti nerozhodní. "Původně jsem nechtěla volit, protože mě žádný z kandidátů neoslovil. Nakonec jsem se rozhodla, že si tuto historickou příležitost ujít nenechám a svůj hlas odevzdám," řekla Lucie ze Sokolova.

Další z oslovených voliček se také na volby těšila. "Půjdu co nejdříve a dám svůj hlas Fischerovi, přijde mi slušný," řekla v pátek dvaašedesátiletá Marie Kajabová. Jak dodala, nedávných krajských a senátních voleb se nezúčastnila.

"Měla jsem frmol v zaměstnání a po pravdě řečeno, ani se mi tehdy nechtělo jít volit. Zajímavější pro mě jsou komunální volby nebo právě tato historicky první možnost volit prezidenta," dodala Kajabová. 

Volit byli i občané, kteří byli ještě nedávno cizinci. „Těšil jsem se, až půjdu volit českého prezidenta," říká čtyřiapadesátiletý Vietnamec Nguyen Thanh Binh z Kraslic. Minulý rok získal po dlouhých letech strávených u nás české občanství.

Je autoritou nejen mezi vietnamskou komunitou, kde je vnímán jako jejich jakýsi mluvčí, uznávají ho i místní. Bedlivě sleduje dění v regionu, ale i politickou situace ve státě.

V jednom z kraslických obvodů vyrazili členové komise za nemocným občanem, který chtěl volit. "Ano máme tu přenosnou volební urnu a byli jsme za jedním voličem," potvrdil Josef Konrád. Na otázku jak zahánějí nudu, odpovídali členové komise svorně, že žádná není. "Pořád někdo chodí, takže se nenudíme," řekl předseda komise Václav Fojtík. "A co je dobře, že chodí maminky s kočárkama, takže mladým lidem není lhostejné kdo bude prezidentem," sdělila Eva Pecharová. 

Na Sokolovsku byla volební účast v prvním kole 49,02 procenta. Nejvyšší účastí se mohou pochlubit v Šabině 67,05 procent, na opačném konci je Nová Ves s 30, 85 procenty.

Co se týče samotných kandidátů, Miloš Zeman dostal v našem regionu nejíce hlasů a to 8680. Druhý byl Jiří Fischer, který měl o zhruba tisícovku hlasů méně. Postupující kandidát do druhého kola prezidentských voleb Karel Schwarzenberg skončil na Sokolovsku až čtvrtý.  Doprovodí ho Miloš Zeman. Druhé kolo prezidentských voleb se koná 25. a 26. ledna tohoto roku.