Blíží se zima, a tak sokolovští strážníci a policisté vyrazili v brzkých ranních hodinách na známá místa sokolovských bezdomovců. Chtějí si tak aktualizovat své informace o lidech bez přístřeší a zmapovat situaci nejen s případným ubytováním, ale zajímá je i zdravotní stav těchto lidí. V minulém roce se městské policii podařilo podchytit otevřenou tuberkulózu jednoho z bezdomovců. Strážníci tak za pomoci lékařů předešli dalšímu šíření choroby.

„Naši strážníci spolu s policisty legitimovali 23 bezdomovců na čtyřech místech," řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. Ta se podobné akce zúčastnila poprvé osobně. Přestože se v oblasti sociálních služeb pohybuje několik desítek let, byla překvapena. „Samozřejmě je to ve většině případů volba těchto lidí. Mě však zarazilo, jak dokáže lidská bytost spadnout až na samotné dno," popsala své pocity.

Městská policie mapuje situaci i nadále a podle místostarostky má zájem o ubytování ve vyhřívaném stanu zhruba 30 lidí. Ten poskytuje město bezdomovcům již několik zim. Kapacitu má však jen 16 lůžek. I zde vedení města nevidí problém. „Situace z minulých let ukázala, že ne všichni nakonec přijdou," dodala Oulehlová.

Ve stanu totiž platí přísné podmínky. Jednou z nich je, že zájemci o ubytování nesmějí být v podnapilém stavu, a to je u těchto lidí mnohdy velký problém. „Sokolov postupně zvelebuje zanedbaná území a bezdomovce tak vytlačuje. Příkladem je Bohemia, kde žili v rozpadlé nemovitosti. Nyní je tam přírodní dráha pro cyklisty.

Takzvaní staří známí bezdomovci se nyní podle vedení města zdržují v polorozpadlých objektech Českých drah. Mladší lidé bez domova stanují v lesíku nad Kauflandem.