Vodní toky jsou v tomto ohledu podle nich zrádné a hazardéři mohou svou neopatrnost zaplatit životem.

O víkendu sice zasáhly náš region třeskuté mrazy. Někde klesly teploty až k minus dvaceti stupňům, v Šindelové bylo dokonce -20,7 °C. Přesto však vodohospodáři nedoporučují vstupovat na vodní toky.

„Varujeme před vstupem do koryt vodních toků a na zamrzlé vodní plochy," řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Vodní plochy a současné nízké teploty hluboko pod bodem mrazu mnohé lidi lákají k pravým zimním radovánkám.

„Ale pozor! Není led jako led. Zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí. Jde zejména o činnost proudící vody pod ledem, která lokálně významně zeslabuje ledovou celinu, a také o nebezpečí vzniku takzvaného ledochodu," upřesnil Svejkovský. Podle něj je snadné se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami, ale i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze srovnat s lavinou, není úniku. A dochází prý k němu často i při teplotách – 10 °C. Další ledové plochy vznikají na vodních nádržích a rybnících. S tím jsou spojena další rizika. I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny, a ledová vrstva tak visí ve vzduchu. Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší.