Akce nesla jméno Kámen. A právě letos v létě ji připomene představení Falešné hranice – po stopách akce Kámen. Odehraje se na čtyřech různých místech v pohraničí v Karlovarském i Plzeňském kraji a bude dvojjazyčným divadelním zážitkem pro lidi z Německa a z Česka v podání několika divadelníků z obou zemí. Autoři projektu zároveň hledají další české herce, ale i neherce, kteří by v představení vystoupili.

O zážitek se postará Divadlo OVIGO z německo-českého pohraničí. A představení se uskuteční formou cesty v čase, procházky s průvodcem a dramatizací.

„Spolupracujeme přitom s německými divadelními skupinami. Stejně jako jsme navázali kontakty s Českou republikou a zapojujeme herce ze sousední země," říká umělecký ředitel divadla Florian Wein, který je zároveň režisérem celého projektu. Na představení se budou podílet zájemci z Plzně, Klatov, Aše a Chebu.

Aby však divadlo OVIGO zvládlo velký zájem o vstupenky a představení, chtělo by do programu zapojit více českých herců a neherců. Zájemci se mohou ozvat e-mailem (info@ovigo-theater.de) nebo telefonicky (+49 160 96227148). Další informace jsou k dispozici, i v češtině, na adrese www.ovigo-theater.de.

Hornický dům bude mít nové dveře za milion korun. Zádveří se udělá později
Hornický dům bude mít nové dveře za milion korun. Zádveří se udělá později

Hru pro divadlo napsala autorka a badatelka Václava Jandečková na základě už zmíněné akce s fiktivními hranicemi.

Uprchlíci se domnívali, že už jsou na bezpečném a svobodném Západě, aniž by věděli, že hranice, kterou překročili, nebyla skutečná. Všechno to byl čirý podvod, který ničil životy. Této akci s označením Kámen padlo za oběť nespočet lidí.

„Jsou to příběhy, které se odehrály přímo před naším domovem a o kterých jsme dlouho nevěděli," upozorňuje Florian Wein. Novou cestou v čase chce OVIGO nejen putovat krásnou přírodou a bavit se, ale také významně přispět ke kultuře vzpomínání a smíření. „Ruku v ruce s našimi českými přáteli vznikne něco velkého. Přeshraniční a dvojjazyčné,“ tvrdí šéf projektu.

Na západní hranici se vrátí pohraničníci. Německý režisér hledá dobrovolníky.Na západní hranici se vrátí pohraničníci. Německý režisér hledá dobrovolníky.Zdroj: Ovigo

Hra se předstatví v regionálně upravené podobě na čtyřech různých místech a trasách. Na Chebsku to budou Wildenau/Selb / Aš a Waldsassen / Svatý Kříž. V sousedním kraji pak Stadlern / Bělá nad Radbuzou a Bärnau / Pavlova Huť.

Všechny trasy začínají na německé straně a nakonec vedou do Česka po turistické stezce, vždy po stopách akce Kámen. Trasa ze Stadlernu (okres Schwandorf) je turistickým speciálem o délce zhruba osm kilometrů s velkolepými přírodními zajímavostmi. Další tři trasy jsou dlouhé přibližně čtyři kilometry.

Premiéra celého projektu se uskuteční 4. června 2022 s trasou z Bärnau/Pavlovy Huti. Po určité časové prodlevě budou následovat představení na ostatních místech. Na každé trase je celkem osm pravidelných termínů. Všechny prohlídky si můžete objednat i jako skupina. Účastníci musí umět česky nebo německy. Není povinné mluvit oběma jazyky. Zájemci by měli být starší 16 let a mobilní.