Až 40 nových domů by mohlo v budoucnu vyrůst v lokalitě nad hřbitovem v Chodově. Kdo se ale přípravy parcel ujme, zatím není jasné. Ve hře jsou hned tři varianty. O tom, která nakonec zvítězí, by měla rozhodnout pracovní komise, kterou nechala chodovská radnice v uplynulých dnech zřídit. Jasno by mělo být nejpozději do léta letošního roku.

„Pozemky v lokalitě nad hřbitovem jsou momentálně rozparcelované a všechny potřebné údaje jsou zaneseny v územním plánu. Nyní chceme zvážit varianty, kdo se postará o jejich přípravu," informoval chodovský starosta Patrik Pizinger. Pozemky je třeba pokrýt inženýrskými sítěmi a celkově připravit k prodeji. „První varianta je taková, že si celý záměr město nechá pod sebou a pozemky kompletně připraví. Nebo pozemky může připravit developer a jako parcely je pak nabídnout k prodeji. Třetí varianta pak počítá i s tím, že by developer mohl na pozemcích rovnou stavět," upřesnil starosta. Každá z možností má podle něj své plusy i minusy. Vše by měla pečlivě zvážit pracovní skupina, kterou radnice za tímto účelem nechala zřídit. Do letošního léta by měla připravit časový harmonogram, kdy by se mohlo začít stavět a jaké kroky a úkony tomu budou předcházet.

Místo nad hřbitovem je přitom jedna z posledních větších lokalit, kde se počítá s individuální výstavbou. Chodov naposledy nabízel pozemky pro rodinné domy na Štěříkově louce. „To už je více než osm let zpátky. Tehdy inženýrské sítě město do lokality přivedlo na vlastní náklady a následně parcely prodalo zájemcům," uzavřel Pizinger.

Zasíťování lokality pro výstavbu dlouhodobě řeší také třeba v Kynšperku nad Ohří. Parcely v atraktivní Třešňovce měl původně připravit investor, plány ale opakovaně ztroskotaly, a město se tak nákladného projektu muselo nakonec ujmout na vlastní náklady.