Větrná elektrárna začala vyrůstat nad Horním Částkovem u Habartova. Jako velkou skládačku ji dává dohromady připravený jeřáb se 150metrovým ramenem. Jednotlivé tubusy postupně přivážely kamiony na speciálním transportéru. Dopravu v okolí tak museli usměrňovat pracovníci firmy a dávat pokyny projíždějícím řidičům.

„Jedná se vlastně o finále projektu, který trval tři roky. V pondělí a úterý montujeme první větrnou elektrárnu s tím, že příští týden postavíme druhou,“ uvedl David Jozefy, jednatel společnosti KV Venti, která se na stavbu těchto zařízení specializuje.

Obě elektrárny budou mít výkon 2 MW. Výška věže je 105 metrů a průměr rotoru dosahuje 90 metrů. „Horní úvrať je tedy ve výšce 150 metrů,“ upřesnil Jozefy.

Obří jeřáb byl na místě už od pátku. V pondělí stavěl věž, v úterý usadí 45 metrů dlouhé listy. Také ty přiveze speciální transport.

„Celý tubus je vyrobený v Chrudimi, odkud jsme ho také nechali přivézt. Na cestě byl už od pátku. Cesta byla celkově dobrá, až tady u Horního Částkova jsme museli dořezávat nějaké větve u silnice,“ zmínil jednatel. Elektrárny by měly začít fungovat koncem května.