Nadační fond Ještěřice pomohl v rámci v pořadí už třetí výzvy třináctiletému Františkovi z Rotavy a jeho mamince. Díky příspěvku mohla matka zakoupit tříkolku pro dospělé, kterou František používá s ohledem na svůj zdravotní stav jako rehabilitační pomůcku. František se narodil z dvojčat, a zatímco se jeho bráška měřil a vážil, František přestal dýchat. „Lékaři Františka zachránili, ale kolem třetího roku života se bohužel objevily velké potíže. Františkův vývoj začal stagnovat a byla mu diagnostikována těžká mentální retardace, atypický autismus a objevily se také poruchy rovnováhy neurologického charakteru. Bylo to velmi náročné období zejména pro Františkovu maminku," líčí příběh rodiny předsedkyně Nadačního fondu Ještěřice Miluška Merklová. Matka Františka musela přestat chodit do práce a nebyl nikdo, kdo by Františka pohlídal. Nebylo možné jej ani umístit do mateřské školy. „Maminka neustále musela s Františkem absolvovat různá lékařská vyšetření a zároveň měla spoustu vyřizování po úřadech, aby měla alespoň nějaké peníze na jídlo a na léky. V roce 2012 dostal navíc František mononukleózu, v jejímž důsledku ho čeká jaterní biopsie. Má přísnou jaterní dietu. Zdravotní potíže Františkovi nedovolují neomezeně sportovat." Jak sám uvádí, je neobratný, brzo se unaví, neudrží rovnováhu.

Na druhou stranu trpí nadváhou a pohyb nutně potřebuje. „Jeho milující maminka našla za pomoci odborníků způsob, jak synka rozhýbat. Pořídila mu speciální tříkolku. Jak však chlapec rostl, tříkolka už nevyhovovala velikostí a potřeboval nutně větší. Maminka na takovou investici neměla finanční prostředky, protože se o obě dvojčata stará docela sama," poznamenala. Matka se proto obrátila s žádostí o pomoc na Nadační fond Ještěřice, který jí peníze na nákup tříkolky poskytl. „S takovými příběhy se Nadační fond Ještěřice setkává stále častěji. Rády bychom pomohly vyššími finančními částkami, ale prozatím to není v našich možnostech. Na příspěvky potřebným vyděláváme zejména svou vlastní prací. Organizujeme různé kulturní, společenské a sportovní aktivity. Zamýšlíme se nyní nad další vizí Ještěřice. Uvědomujeme si nutnost vstoupit do jednání s dalšími partnery, kteří by byli ochotni pomáhat. Na tuto pomoc by mohli být náležitě hrdí, neboť Nadační fond Ještěřice je velmi specifický a svou charakteristikou se výrazně liší od podobných organizací. Uvědomujeme si, kde máme své kořeny, jsme pyšné, že můžeme být oporou lidem," řekla. Už o víkendu uspořádají Ještěřice charitativní akci Srdce slabším, tentokrát ve stylu šmoulích hrátek. Akce se uskuteční v sobotu od 14 hodin v prostorách zahrady penzionu Márty ve Stříbrné. „Program je přizpůsoben postiženým dětem a osobám, které navštěvují Denní centrum Mateřídouška v Chodově. Na své si však přijdou všichni návštěvníci akce, program jistě potěší rodiny s dětmi. Bude se tančit, zpívat, soutěžit a máme slíbené i krátké divadelní představení," zve návštěvníky Merklová.

Na říjen 2016 pak plánuje Nadační fond Ještěřice první ročník běžeckého závodu Kraslická desítka. „V tuto chvíli ještě probíhají řízení o povolení dopravních opatření a další jednání. Předpokládáme, že propozice budou zájemcům k dispozici již v polovině září," sdělila s tím, že listopad a prosinec budou opět ve znamení adventních koncertů v prostorách kostelů na Bublavě, v Jindřichovicích a ve Stříbrné. „Všechny naše akce jsou sdruženy do cyklu S Ještěřicí za kulturou, se kterým nám finančně pomohly i letos Karlovarský kraj a město Kraslice," doplnila.

Další výzvu k přijímání žádostí o finanční prostředky vyhlásí fond už 23. září. Už v tuto chvíli jedná se dvěma rodinami, které příspěvek velmi naléhavě potřebují stejně jako František.