Zájemci mohou v rámci nové výzvy podávat žádosti až do 21. dubna. „Následně žádosti opět prostudujeme, rozhodneme o rozdělení peněz, vyzveme žadatele k uzavření smlouvy a peníze převedeme na jejich účty,“ řekla předsedkyně NF Ještěřice Miluška Merklová s tím, že peníze jsou určené pro ty, již se ocitli v tíživé životní situaci, či třeba lidi s handicapem, kteří potřebují speciální pomůcky.

Nadační fond už pomohl mnoha lidem v těžké životní situaci. Svědčí o tom, příběh Jarouška a jeho rodiny. Jára se narodil jako zdravé dítě. Do tří let se vyvíjel stejně jako ostatní děti, jenom neodpovídal na jednoduché otázky. Lékař jej proto pro jistotu poslal na speciální vyšetření, kterých nakonec bylo mnohem více. Před čtvrtým rokem bylo jasno, lékaři určili, že se jedná o poruchu autistického spektra.

„Rodiče nám pověděli, že v tu chvíli ještě netušili, jak moc jim tato porucha zasáhne do běžného života. S přibývajícím věkem potřeboval Jaroušek stále více péče a maminka musela opustit zaměstnání, ale i tak je vytížená po celých 24 hodin. U Jarouška se nedají aplikovat běžné výchovné metody, protože jim zkrátka nerozumí. Není možné, aby šel například sám ven, protože nerozezná rizika, přes silnici by přešel i bez rozhlédnutí. Potřebuje dopomoc s hygienou, oblékáním, jídlem atd. Navíc je stále v pohybu, skáče, dupe, poťukává různými předměty, neudrží pozornost. Rodiče i sourozenci nemají chvilku klidu, je těžké nebýt z těchto projevů nervózní, i když všichni vědí, že to Jaroušek nedělá schválně. Někdy není ani možné jej převléknout do pyžámka, protože prostě chce tepláky,“ vylíčila.

„Maminka nám líčila dlouhý výčet omezení. Cítí se vyřazená ze společnosti, nemůže s Jarouškem na návštěvy nebo například navštívit hrad, divadlo či výstavu. Jarouškovým postižením je omezena celá rodina. Z tohoto důvodu vyhledávají bazény a centra s prolézačkami, protože jedině tam je Jaroušek klidný a spokojený a odpočinou si i rodiče i sourozenci. Tyto aktivity jsou však nákladné a rodina si je nemůže dovolit.“

Nadačnímu fondu proto udělalo radost, když mohl rodičům přispět na třídenní zážitkový, relaxační pobyt v Aquapalace Praha.