Bezdomovci vyvolávají u řady lidí negativní pocity. Dokazuje to průzkum mezi cestujícími a zaměstnanci Českých drah na sokolovském vlakovém nádraží. A jaké byly jejich nejčastějí reakce? Lidé bez domova v nich vzbuzují lítost, často ale i vztek.

„Lidé bez domova si nedovolí až tak moc. Mají strach z policie. Když člověk řekne, aby odešli pryč, tak jdou,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň Českých drah. „Z některých nemám dobrý pocit. Vzbuzují ve mně lítost i vztek. Nejvíc mi ale vadí, když od studentů žebrají peníze. Ta drzost,“ prohlásila pracovnice.

„Já si na ně ale moc nedovoluji. V uniformě se k nim člověk musí chovat slušně. Nejhorší je, že cestující i samotní bezdomovci jsou hulváti. Nemůžeme je ale házet všechny do jednoho pytle. Někteří si za svůj osud nemohou, myslím, že by se spíš mělo stydět město nebo stát za to, že nemají práci,“ doplnila.
A kdy je nádražní hala v Sokolově otevřená? „Od 9 hodin večerních do 5 ranních máme stanici zavřenou,“ upřesnil kolega. Na otázku, kde jsou cestující, když v noci nebo ráno čekají na spoj, odpovídá: „Jsou na zastávce, čekají venku.“

Cestující k tématu také řekli své. „Mě nikdy bezdomovci neobtěžovali. I když si myslím, že jsou otravní. Vlakem jezdím jednou až dvakrát do roka,“ poznamenala oslovená cestující.

„Bezdomovci jsou drzí. Jezdím vlakem každý den, jsem kousek od Chebu, takže se s tím setkávám den co den. Často se ptají, jestli nemám 5 korun nebo cigaretu. Nemohu soudit, člověk nikdy neví, jestli si za to mohou sami, nebo ne, ale dobrý dojem z nich rozhodně nemám vůbec,“ reagoval mladík.

„Když jsem někde sama, raději si stoupnu k cizímu člověku. Oni si potom myslí, že patříme k sobě, tak si ani nic nedovolí. Nejčastěji si vyhlížím statné muže,“ prozradila svůj osvědčený trik studentka.

Monika Dzuracká