A o čem mluví? O bývalé vodárně na pitnou vodu na přehradě Krásná Lípa, ve které před zhruba šesti lety vybudovali pstruží líheň. Shrnuto do několika vět to vypadá velmi jednoduše, ale ve skutečnosti jsou za nimi stovky hodin práce a starostí. Ale taky radosti.

Na úplném začátku nápadu stál tedy bývalý hrázný na přehradě Krásná Lípa František Váňa. „Po odchodu Státních statků tu budova zůstala neobydlená, zanedbaná. A jednou takhle jsem jel po březích a uviděl, že mi tu někdo na potoce chytá ryby. Nejdřív jsem je sprdnul, dneska jsou to moji nejlepší kamarádi,” vyprávěl. Z obou pánů se vyklubali nadšení rybáři, slovo dalo slovo a Miroslav Milota a Zdeněk Beránek pod křídly Českého rybářského svazu, MO Kynšperk nad Ohří se pustili do budování pstruží líhně.

„Větší produkce se daří zhruba tři roky, první tři roky jsme to tu dávali dohromady,” přiblížil Milota. Oba dva mají líheň jako svého koníčka, kterému ale věnují veškerý svůj volný čas. Ono je to potřeba, musí se starat opravdu nonstop. „Myslel jsem si, že to nebude náročné, ale je, hlavně časově. Každý den tady musí člověk být, kontrolovat, čistit,” popsal. „Například při kulení ryb musíme chodit a takzvaně odslupkovávat. V aparátu musí pořád proudit čerstvá voda, pokud by se nečistilo, mohly by ryby uhynout. Člověk je tady pořád s rukama ve vodě,” vysvětlil. Proto rádi přivítají i brigádníky ze svazu.

Ilustrační snímek
Zraněním při sportování lze rozhodně předejít

Nejde ale jen o čas, bez peněz by těžko líheň fungovala. Oficiálně patří pod rybářský svaz v Kynšperku, takže finance jdou i odsud. „Je to ale omezené. Dostáváme i sponzorské dary, ale některé věci si musíme kupovat sami,” vysvětlil. Rovněž co je možné vyrobit, si dělají sami, například kruhové nádrže, vykulovací aparáty, na které se pokládají jikry, nebo třeba Zugského lahve, v nichž se také dají uchovávat jikry.

Produkce je rok od roku větší, zvyšuje se, jak říká Miroslav Milota, pomalu, ale jistě. Ryby poskytují organizacím, které jsou v Českém rybářském svazu. „Kdybychom vyprodukovali, což je náš plán, okolo 2 milionů pstruha, nebo milionu lipana, nabídneme to nejprve do Plzně a ta zajistí odbyt,” poznamenal.

Věnovat se takovému koníčku, a ještě přitom chodit do práce, to už chce opravdu velké nadšení. A co takhle povýšit koníčka na profesi? „To by asi šlo, ale musely by se zainvestovat asi 2 až 3 miliony, aby to bylo tak, jak to má být,” připustil i takovou možnost Milota.