Radní v Sokolově odhlasovali razantní zvýšení regulovaného nájmu v bytech ve vlastnictví města. Ve hře bylo více variant, ale nakonec zvítězila těsným poměrem při hlasování právě tato. Navýšení se týká zhruba sedmi set městských bytů.

Z původních 30 korun za metr čtvereční se město rozhodlo jít na maximální částku 42,14 korun za metr. „Nový zájemce o městský byt dostává smlouvu na dobu určitou a nájemné v ní stanovené je 50 korun za metr čtvereční. Je tedy nelogické, proč by měli být jedni nájemníci zvýhodněni před ostatními,“ řekl starosta Sokolova Karel Jakobec.

Jak dále dodal, chápe, že zvýšení je razantní, ale město nemělo jinou možnost. V příštích letech by se město muselo o zvýšení nájmu soudit s jednotlivými lidmi. Ti by totiž s navýšením měli souhlasit a to není pravděpodobné. Město prokáže u soudu, že tržní nájemné v Sokolově je mnohem vyšší, a tudíž je pravděpodobné, že spor vyhraje, ale vše bude zdlouhavé. Tržní nájemné v Sokolově se pohybuje kolem sedmdesáti korun za metr a více.
Další z navrhovaných variant byla postupné zvyšování nájemného. Zde by ovšem museli nájemníci podepsat smlouvu na dobu určitou, a to na dva roky. „Změna z doby neurčité se lidem může zdát jako nefér z naší strany, proto jsme těsným hlasováním pět ku čtyřem prosadili variantu skokového navýšení,“ pokračoval Jakobec.

Radní dále argumentují tím, že Sokolovská bytová bude nyní moci investovat do výstavby nových nebo rekonstrukce starých nemovitostí. „Doposud jsme byli na nule. Město všechny peníze vracelo zpět do baráků,“ dodal Jakobec. Lidé zvýšené nájemné nevítají, ale respektují ho. „Šli jsme do městského bytu s tím, že budeme platit 50 korun za metr čtvereční. Pokud k tomu připočtu náklady za energie, je to dost. Zvláště když jsem na mateřské,“ sdělila Marcela Poláková ze Sokolova.

Regulované nájemné v bytech ve vlastnictví města se zvýší také například v Chebu. Tam radní už změnu schválili. Ceny se tu zvýší z 29,67 na 42,14 korun za metr čtvereční ve standardních bytech a z 25,52 na 37,92 korun za metr čtvereční v bytech se sníženou kvalitou. Cílové nájemné začne platit od nového roku.