Přesně tam lidé nachází nevybuchlou munici, která pochází z dob války. A bývají často funkční, což si jejich nálezci ani neuvědomí. Policisté tak pamatují případy, kdy nevybuchlý granát přinesl muž přímo na stanici. Jinou munici pak přinesl mladík domů a vyděsil tak svoji matku. Vzhledem k častým nálezům munice proto odborníci varují, aby s ní nálezci rozhodně nemanipulovali.

Poslední nález nevybuchlé munice hlásí policisté z Kynšperku nad Ohří. Sedmadvacetiletý muž nalezl u Kamenného Dvoru podezřelý předmět připomínající munici. Tu vyfotil a dal na sociální síť, kde mu napsali, že by se mohlo jednat o tankový granát, a tak se obrátil na policii. Pyrotechnik zjistil, že se jedná o dělostřelecký granát ráže 50mm z období 2. světové války. Rozhodl se ji odpálit na místě. „Nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici jsou v Karlovarském kraji časté. Objevují se při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub, hledání cenných předmětů pomocí detektoru kovu nebo jen při běžné procházce. Takové předměty mohou být zkorodované a nefunkční. Existují však případy, kdy je munice ještě funkční. Hrozí tedy nebezpečí nejen nálezci, ale může být ohroženo i nejbližší okolí,“ varovala policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Odborníci proto radí s nalezeným předmětem nebo podezřelou municí nikdy nemanipulovat. „Nález je potřeba oznámit na policii a zajistit tak, aby k němu nebyl možný přístup dalších osob. Pak už stačí vyčkat na příjezd policie a dalších odborníků, kdy na místě většinou zasahuje kromě pyrotechnika také psovod se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin.“

Lidé jen letos zalarmovali policii kvůli nálezu munice napříč krajem. Například začátkem srpna bylo rušno ve vodáckém kempu v Lokti, kde se v řece objevil podezřelý předmět. Policisté museli z kempu evakuovat desítky vodáků. Uzavřena musela být i tamní cyklostezka. Ukázalo se, že se jednalo o dělostřeleckou střelu válcovitého průměru o velikosti 50 cm na délku a průměru 10 cm.

V dubnu pak muž v lese v Nežichově na Karlovarsku objevil detektorem kovu na dvě desítky nábojů do kulometu. Ukázalo se, že pocházejí z roku 1944.

Na nález přímo v centru Kraslic si dobře pamatuje Petr Gottfried z Kraslic. „Pracoval jsem na zahradě, a když jsem kopal, narazil jsem na zkorodovaný předmět. Vypadal jako granát, a tak jsem neváhal přivolat policii. Má obava se potvrdila. Policie okolí uzavřela a munici zajistil pyrotechnik,“ řekl Deníku majitel domu v centru města.

Ve výčtu případů v Karlovarském kraji by se dalo pokračovat. Například v Oloví na Sokolovsku našel muž letos v březnu bednu s útočnými granáty. Na Karlovarsku se zase loni nalezla ukrytá munice v okapu nebo v minulosti zasahovali pyrotechnici u koupaliště Lido v Mariánských Lázních na Chebsku, kde se objevilo množství nábojů.