Kdo prošvihl vánoční akce ve zvířecích útulcích, nemusí zoufat. Stále je totiž možnost pomoci naplnit misky opuštěným zvířatům. Právě za tímto účelem odstartovala už popáté akce nazvaná Kočičí přání. Obdarovat opuštěnou kočku může kdokoliv, a to dokonce přímo z tepla domova přes internet. V loňském roce projekt vynesl útulkovým kočkám po celé republice 1,9 milionu korun. Lidé tak mohou pomoci například i kočkám z kočičího útulku Konec toulání z Kraslic, který působí v celém kraji.

Projekt Kočičí přání má za cíl podpořit organizace pečující právě o opuštěné kočky a pomoci tak uhradit výdaje na krmivo, léčbu a veterinární péči. Na stránce www.kociciprani.cz naleznete profily jednotlivých koček a jejich přání. „Jednoduše si tak vyberete konkrétní zvíře, jehož příběh vás zaujme, nebo které třeba pochází z vaší oblasti. Dárek mu lze zakoupit a poslat přes e-shop, donést osobně anebo peníze na něj poslat přímo na účet útulku," vysvětlila pořadatelka akce Františka Kernerová z organizace Devět životů.

Každé kočce je možné koupit jeden dárek a zároveň virtuálně naplnit její misku. Tedy přispět na krmení a stelivo, případně zakoupit zdravotní balíček. Do projektu se zapojily útulky a organizace ze všech koutů republiky. „Svá vánoční přání mají i kočičky z organizace Konec toulání, která působí v Kraslicích a okolí," řekla provozovatelka kočičího útulku Alexandra Jančová. Ta se ročně postará o desítky zatoulaných koček. Díky podpoře města navíc staví nové zázemí útulku.

Na internetových stránkách projektu Kočičí přání jsou koček z celého kraje desítky. Na svého dárce přitom ještě část z nich pořád čeká. Charitativní projekt vznikl v roce 2010, tehdy známý ještě jako Strom splněných přání. Za jeho chodem stojí skupina dobrovolníků a obecně prospěšná společnost Devět životů, kteří se společně dvakrát ročně snaží transparentní cestou obdarovat stovky koček z útulků a depozit po celé ČR.

Při vánoční kampani v roce 2014 se Kočičímu přání podařilo shromáždit zmiňovaných více než 1,9 milionu korun na dárcích pro konkrétní kočky a dalších 200 tisíc na jednotlivé projekty pro organizace, ze kterých se platí stelivo, hygienické vybavení, opravy prostor a jiné. Celkově tak bylo o loňských Vánocích obdarováno 1885 koček. Letos se může široká veřejnost zapojit až do 5. ledna 2016.