Tlačítko první pomoci hlásí první úspěchy, v Sokolově už zachránilo tři lidské životy. Poslední případ se stal minulý víkend, kdy zmatená seniorka volala o pomoc. V nočních hodinách se chtěla doma ve své kuchyni napít vody, během chvíle se ale přestala orientovat a udělalo se jí nevolno. Tlačítkem první pomoci si proto přivolala pomoc. „Zmatená žena volala o pomoc ze svého domova. Vzhledem k tomu, že jsme znali její anamnézu a věděli jsme, že špatně slyší, nevytáčeli jsme ani zkušební pevnou linku. Během pár minut přijela pomoc k seniorce domů. Během léta to bylo potřetí, kdy někdo ze seniorů přivolal tlačítkem pomoc," informovala za městskou policii Hana Procházková.

Městská policie rozdala před prázdninami celkem deset náramků, které mají zabudované tlačítko záchrany. Dalších deset bude v brzké době schvalovat komise. „O tlačítko je mezi lidmi velký zájem. V tuto chvíli, abychom vyhověli všem, bychom jich potřebovali minimálně dvacet. Deset zájemců vybere komise, která po vyhodnocení zdravotního stavu a dalších faktů vyhodnotí, kdo tlačítko potřebuje nejvíce. Pokud by ale někdo měl zájem i přesto, že mu zdarma nebude přidělené, může si ho koupit na vlastní náklady," dodala Procházková.


Projekt městské policie se jmenuje Pomoc v tísni. Náramek má zabudované tlačítko první pomoci a k němu patří zároveň telefon pevné linky. V případě, že senior potřebuje pomoc, stiskne ihned tlačítko. Strážníci městské policie zpětně hned vytočí pevnou linku, kterou nechají šestkrát zvonit.
Pokud volající telefon nezvedne, startuje pomoc přímo k němu domů.
Na projektu spolupracují s městem Nemocnice Sokolov, záchranná služba, odbor sociálních věcí a hasiči.
„Rozhodně je to dobrá věc, lidé potřebují pomoc právě v podobných případech, kdy kolabují a nemohou o tom dát vědět nikomu ve svém okolí. Nápad se mi líbí a doufám, že brzy budou finance na to, aby se dostal náramek všem potřebným," myslí si Jana Fabiánová ze Sokolova.