Rodinu má v Plzni a Mariánských Lázních. A zvednout se sám kvůli svému zdravotnímu stavu nedokázal. Naštěstí mu zachránilo život tísňové tlačítko, které nosí neustále na ruce podobně jako hodinky. Na tísňový signál vyrazili strážníci a pánovi zavolali rychlou záchrannou pomoc.

„V ten samý den jsme vyjížděli k dalšímu případu, tentokrát nás přivolala žena. Také upadla a též se nemohla zvednout,“ říká preventistka městské policie Renáta Černá.

Projekt městské policie pomáhá dvaceti osamoceným a nemocným občanům Sokolova. Příští rok by ho chtěli rozšířit o dalších deset osob. Přihlásit je mohou příbuzní, kteří bydlí v jiných městech nebo se z jakýchkoliv důvodů nemohou o seniora postarat. Přihlásit se může i dotyčný sám, popřípadě osloví strážníky sociální odbor.

O tom, kdo tlačítko dostane, rozhoduje komise. V potaz se berou lékařské zprávy, zprávy ze sociálky či například šetření strážníků v místě, zda je dotyčný opravdu sám, bez cizí pomoci. Náramek, včetně telefonu, na který volají strážníci zpět, jsou zdarma.

„Ne vždy voláme zpět, máme klienty, kam jedeme rovnou. Jsou například nedoslýchaví a volat jim by nemělo smysl,“ vysvětluje Černá.

V praxi vše funguje velmi jednoduše. Hlídka si z trezoru vyzvedne klíče od bytu, ze kterého se ozval tísňový signál, a jede na místo. Poté zvoní, bouchá na dveře, a když nikdo neotevře, jdou dovnitř. Klíče mají proto, aby nemuseli vylamovat dveře, a zbytečně tak nepůsobili škodu a nemrhali časem. Na místě zjistí, co se děje, a poskytnou první pomoc, popřípadě volají sanitku. „Na tísňové volání jezdí strážníci k lidem domů. Venku nezasahují. Tam je za prvé problém s lokalizací klienta a za druhé se počítá s tím, že na veřejném prostranství či v obchodě se vždy najde někdo, kdo pomůže anebo zavolá záchranku. Na rozdíl od domova, kde je dotyčný sám a nikdo za ním nechodí,“ konstatuje Černá.

„Senioři jsou riziková skupina. Když bydlí starý člověk doma sám a spadne, může se vážně zranit a čekat na pomoc několik dní. Když mu rodina nevolá, končí to špatně,“ říká Simon Lorenz z Kraslic. Právě v Kraslicích nedávno hasiči vynášeli ostatky muže, který bydlel sám a o jeho úmrtí nikdo nevěděl. Tísňová tlačítka nabízejí lidem i další městav západních Čechách.