Kurz je tříměsíční, bezplatný a vede ho zkušený policista Jiří Matouš, který již léta sbírá ocenění mezi karatisty. Asistentkou mu je při kursech kolegyně ze sportovního klubu Simona Stojanová, které též učarovalo karate.

"Cílem je naučit přítomné jak se mají zachovat v pro ně nové či neznámé situaci jakou napadení zcela jistě je. Cvičením a hlavně opakováním chceme docílit toho, že napadený člověk bude jednat při sebeobraně automaticky, že takzvaně nezamrzne. K nepříjemným situacím může dojít kdekoliv. Jak v zaměstnání, tak v rodině nebo na ulici. Nejčastější jsou držení za ruku, kolem pasu, kolem ramen, tahání někam pryč, ale třeba i škrcení. Bohužel řada napadení žen má i sexuální podtext. Snažíme se proto naučit sebeobraně i v poloze na zemi, kdy vás útočník povalí. Lidé se na kurzy ptají, někteří se hlásí opakovaně, přibývají i noví zájemci. Chtějí si vše zdokonalit, naučit se něco nového. Já osobně jsem zatím napadení nezažila, ale znám ženy, které bohužel ano. Právě ženám a seniorům, které si agresoři vybírají jako snadné cíle, chceme vštípit základy sebeobrany," říká majitelka černého pásu v karate, 1.DAN Simona Stojanová.

Zimní trénink SK Medard
Děti objevují veslování. Jezera Michal a Medard jsou sportu domovem

Kurzy vede od počátku zkušený instruktor Jiří Matouš. "Není čeho se bát, kurzy nejsou o nějakém drilu. Instruktoři poradí, jak a čím se bránit, odvrátit bezprostřední útok a uchýlit se do bezpečí. Účastníci se naučí především využít citlivá místa útočníka. Užitečné je také vědět, jak se k obraně dá použít deštník, klíče a další předměty, které nosí lidé běžně při sobě. Skvělou zbraní mohou být například i podpatky,“ říká Matouš, držitel černého pásu v karate 7. DAN.

Prvotní podnět daly před lety strážníkům studentky sokolovského gymnázia. Zjistily, že existují kurzy sebeobrany pro seniory. Tak se prostě zeptaly, zda by nešlo něco podobného zařídit i pro ženy. Sokolov byl první, kdo tehdy začal kurzy sebeobrany pro seniory pořádat. Postupně se přidávaly i další města regionu. Sokolov musel v minulosti řešit například stížnosti na agresivní jedince či bezdomovce v nemocnici či na úřadu práce. Klienti i zaměstnanci těchto institucí tam nyní mohou vidět asistenty prevence kriminality, kteří se snaží podobným situacím předcházet nebo jim zamezit.

Účastníci kurzu sebeobrany v Sokolově se během tří měsíců naučí základní techniky sebeobranných prvků. Kurz začíná ve čtvrtek 29. února. Hodiny budou probíhat ve fitness centru obchodního komplexu URAL v Sokolově, vždy každý čtvrtek od 18 do 19.30 hodin. Lekce jsou zdarma.