Nejvíce násilníků z celého Karlovarského kraje vykázali ze společné domácnosti během minulého roku policisté na Sokolovsku. A to celkem osmnáctkrát. V ostatních částech regionu to bylo podstatně méně. V okrese Karlovy Vary pomáhali policisté řešit domácí násilí ve třinácti případech. Na Chebsku dokonce pouze jednou. A jaký je důvod tak vysoké bilance právě v sokolovském okrese?

„Občané jsou průběžně informováni o službách Intervenčního centra v Sokolově a díky tomu nacházejí stále častěji odvahu svěřit své problémy odborným sociálním pracovníkům,“ prohlásila krajská radní Ellen Volavková.

V loňském roce pracovníci sokolovského střediska uskutečnili 527 konzultací. „Z toho se ve 160 případech jednalo o osobní kontakt s našimi odborníky,“ upřesnila vedoucí intervenčního centra Kateřina Štěpánková. Podle ní se z hlediska počtu vykázaných osob ukázal jako nejhorší měsíc duben. „V tomto období bylo na celém území Karlovarského kraje evidováno sedm vykázání, z toho na Karlovarsku čtyři a na Sokolovsku tři případy,“ doplnila vedoucí.

V případech zjištěného rizika dalších násilných incidentů je policie oprávněna ochránit ohroženou osobu a vykázat násilníka, je–li přítomen. Pokud ne, je mu zakázán vstup do bytu či domu. „Policie musí ze zákona o každém vykázání informovat do 24 hodin od vydání rozhodnutí příslušné intervenční centrum a my jsme pak povinni do dvou dnů kontaktovat ohroženou osobu,“ dodala Štěpánková.