V těchto místech by měly vzniknout prohlídkové okruhy, výstavy, ale i místo pro drobné kulturní akce. Projektové dokumentace pro celkovou revitalizaci se dočká také klášterní zahrada.
Současnou asfaltovou plochu nahradí trávník, stromy a keře. Revitalizací projde i rajská zahrada, kde by mělo vzniknout místo například pro svatby či koncerty.Lidé tam budou moci obdivovat neuvěřitelnou zručnost tehdejších řemeslníků, jejichž um vydržel po staletí takřka v nezměněné podobě. Součástí prohlídkového okruhu budou i informační tabule nebo historické dokumenty o této stavbě, která přežila takřka zázrakem. Měla totiž ustoupit těžbě uhlí, což se nakonec podařilo odvrátit.
"Chceme zpřístupnit, a to už je velmi reálné, takzvanou rajskou zahradu neboli atrium, které je uprostřed areálu. To bylo mohlo sloužit pro drobné kulturní a společenské akce nebo svatební obřady. Takže by tam byla varianta pod střechou přímo v kostele anebo pod širým nebem. Pokud jde o původní prostory, ty jsou fascinující. Jsou z 98 procent původní a myslím si, že stojí za to je zpřístupnit lidem, kteří mají rádi historii či architekturu. Byla by to určitě jedna z dalších zajímavých turistických zastávek v Sokolově," říká jednatel společnosti Sokolová bytová, která v objektu sídlí, a zároveň radní Erik Klimeš.
Jelikož jde o půdní prostor, mělo by jít o dřevěnou bezpečnou cestu tvořenou, lávkami či schody. Součástí by měly být i informační cedule k jednotlivým konstrukčním prvkům. Sokolov se zpřístupněním podkrovních prostor inspiroval v nedalekém Chebu a podobný projekt iniciovali i v Jihlavě.
Součástí kláštera jsou i podzemní prostory s hrobkou Nosticů. Ta byla v minulosti zpřístupněna veřejnosti výjimečně při různých slavnostních událostech či výročí. Poté však byly prostory na doporučení odborníků zakonzervovány a veřejnosti zakázán vstup.
Střípky z historie:
Kapucínský klášter byl založen v období masového zakládání kapucínských klášterů v Čechách v 17. století. Řád kapucínů byl uveden do Čech po roce 1600 a stal se jedním z důležitých článků rekatolizace v protireformačním období. Klášter, stejně jako i další katolické církevní instituce v severozápadní oblasti Čech, měl tvořit jistou přehradu proti šířícímu se protestantismu ze sousedního Saska.
Klášterní kostel byl založen na popud majitele panství a kancléře Českého království Jana Hartvíka Nostice. Výstavba klášterního komplexu probíhala v letech 1663 – 1667. V říjnu roku 1667 byl klášter slavnostně vysvěcen litoměřickým biskupem Maxmiliánem Rudolfem ze Šlejnic. Klášter tvoří soubor budov konventu obklopujících čtvercový rajský dvůr s kruhovou studnou. Areálu dominuje stavba Klášterního kostela sv. Antonína s vysokým raně barokním trojúhelníkovým štítem. Klášter přežil období rušení klášterů za vlády Josefa II. a byl v provozu až do roku 1950, kdy byl zlikvidován za známé akce Klášter zaměřenou proti církevním řádům, kterou prováděla tehdejší státní bezpečnost. V 50. letech zde byla umístěna československá armáda a klášter byl značně zdevastován. Klášter ohrozila i postupující těžba dobu Antonín, která zničila část zahrady a kapli sv. Anny z roku 1782. V objektu kláštera působil od roku 1961 Městský podnik bytového hospodářství, nyní Sokolovská bytová s. r. o. Z tohoto důvodů je klášter i kostel dobře stavebně zabezpečen. Kostel sloužil v minulosti jako skladový prostor. V roce 1999 byla provedena rekonstrukce na koncertní a výstavní síň. Ve stejném roce byla také zahájena celková rekonstrukce silně zdevastované nosticovské hrobky pod klášterním kostelem. Péčí Městského úřadu Sokolov byla hrobka uvedena do původního stavu, rakve opraveny a kosterní pozůstatky pohřbených pietně uloženy. Hrobka byla za účasti představitelů města, členů kapucínského řádu a široké veřejnosti znovu slavnostně vysvěcena 20. 12. 1999 světícím biskupem Jiřím Paďourem.