„Co budeme dělat? Já se nudím.“ To si během prázdnin říkají mnozí školáci, když v partě bloumají po ulicích a nemají se čím zabavit. Pak někdy vymyslí hru, která může být dost nebezpečná. Jednou z nich je například přelézání trubek nad řekou Svatavou v Kraslicích. Děti zde balancují ve zhruba čtyřmetrové výšce nad korytem. Pokud by třeba uklouzly a do řeky spadly, mohly by se i vážně zranit.
„Já je často pozoruji, jak po trubce přebíhají sem a tam. Někdy je jich i celá skupina. Myslím si, že by si je rodiče měli více hlídat a vědět, kde si hrají,“ prohlásila jedna z kolemjdoucích obyvatelek Kraslic. Vstup na trubky je zakázán a navíc zatarasen ostnatými dráty, děti zabezpečení ale přesto překonávají.
Další nebezpečnou zábavu si našla mládež v Lokti. Děti zde v lokalitě Ostrov v Zahradní ulici skáčou po trubce, která je umístěná v řece Ohři. Několik metrů od trubky však tok přechází ve splav, který může být kvůli silnému proudu velmi zrádný. Ani toho se však místní teenageři nebojí. „Trubka mi nepřijde nebezpečná, i když je blízko splavu. Skáčeme z ní přes léto už několik let a ještě se nikomu nic nestalo,“ řekl nebojácně patnáctiletý chlapec z Lokte.
A k čemu vlastně kovová trubka v Ohři slouží? Je možné ji z vody odstranit?
„Jedná se o nornou stěnu před vtokem na malou vodní elektrárnu. Má za úkol zamezit plovoucím předmětům na hladině v přístupu k hrubým a jemným česlím umístěným na náhonu před elektrárnou. Zároveň této norné stěny mohou využít i vodáci či plavci, aby se nedostali do kontaktu s hrubými česlemi, což by pro ně mohlo znamenat i nějaké to ohrožení na zdraví. Hlavně z tohoto pohledu si nedovedu představit, že by byl zájem na jejím odstranění,“ odpověděl tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
„Pokud si někdo toto zařízení plete s atrakcí v aquaparku, je to mrzuté. Z dříve uvedeného důvodu ale nornou stěnu odstraňovat nebudeme. Zabránit vstupu na břeh mimo náhon prakticky není možné a z pohledu hypotetické záchrany tonoucích na jezu i nepřijatelné,“ vysvětlil Svejkovský