Absolventi devátých tříd základních škol usednou v příštím školním roce vůbec poprvé do jediné městské střední školy v Karlovarském kraji. Tu otevře město Kraslice na Sokolovsku pod hlavičkou jedné z tamních základních škol. Chce tak zamezit odlivu mladých lidí a pokusit se znovu nastartovat střední školství, které upadlo po uzavření proslulé průmyslové školy výroby hudebních nástrojů. Ta byla jedinou svého druhu v České republice, avšak nakonec skončila kvůli nezájmu studentů, které ovlivnil útlum výroby předního evropského výrobce hudebních nástrojů, firmy Amati-Denak Kraslice.

Radnice i škola netrpělivě čekala na čtvrtek, do kdy mohli zájemci posílat přihlášky do studijního přírodovědného lycea a učebních oborů. Škola doufala, že otevře alespoň jeden studijní a jeden učební obor. To se ale nepovede. Přišlo totiž jen dvaadvacet přihlášek, přičemž dvacet dětí projevilo zájem o tříletý učební obor. Ředitel 1. základní školy v Havlíčkově ulici v Kraslicích Zdeněk Pečenka to ale nepovažuje za neúspěch. „Dostali jsme šanci střední školství nastartovat. Třeba v příštím roce bude situace úplně jiná,“ konstatoval. Největší zájem je podle jeho slov o obor nástrojař a strojní mechanik. Škola tyto obory vypsala po konzultacích s místními firmami. „Chceme tak docílit toho, aby žáci měli snadnější uplatnění na trhu práce,“ poznamenal.

Škola už má připravené nové prostory pro teoretickou i praktickou výuku. Vyučovat se bude v prostorách základní školy. Praxe pak bude probíhat v bývalé střední průmyslové škole, kde jsou zařízené dílny. Přípravy na znovuobnovení středního školství stály i s propagací přes 700 tisíc korun. Škola už dopředu zajistila i kantory. Pečenka připustil, že kvůli neotevření další třídy bude muset některým zkrátit úvazek. A kdo o studium v Kraslicích projevil zájem? Podstatná část jich je přímo z Kraslicka, tedy Oloví nebo Rotavy. „Je to také sociální otázka, kdy rodiče dětí ušetří za dojíždění,“ doplnil.