Na problém upozorňují ochránci přírody už řadu let. A podle jejich slov to nikoho nezajímalo. Dotčené orgány se tím podle nich začaly zabývat až když došlo k požáru ve zmíněném Hřensku. Stejná katastrofa může kvůli měnícím se klimatickým podmínkám a také neukázněným turistům vypuknout i v Karlovarském kraji.

Velkou katastrofou by mohla být například Přebuz na Kraslicku. A právě sem začaly nově vyrážet smíšené hlídky policistů a hasičů. Prozatím jen upozorňují. Zákon však umožňuje udělit až statisícovou pokutu.

I přes nejpřísnější stupeň ochrany přírody lze nalézt v Národní přírodní rezervaci Rolavská vrchoviště hned několik ohnišť. O povalujících se odpadcích ani nemluvě. Dobrovolní ochránci přírody hovoří o doutnající katastrofě. "V národním parku je rašelina až na 75 procentech území. Má rozlohu 840 hektarů a pokud vypukne požár, polovina parku bude pryč. Nenávratně ztraceny tak budou i zásoby vody. Vegetace za 10 až 15 let doroste, ale voda už se do krajiny nevrátí. Při požáru může rašelina klesnout o desítky centimetrů, ale i o několik metrů. Nenávratně pryč tak bude akumulace a zadržování vody v krajině. Zmizí i tucet unikátních přírodnin, které nenajdete jinde v ČR ani Evropě," říká Rudolf Kovařík z občanského sdružení ekologů Rosnatka.

| Video: Youtube

„Jako nejmenší město České republiky v srdci Krušných hor jsme rádi za návštěvníky. Bohužel to procento těch neukázněných kazí pověst všem a město pak na své náklady likviduje odpad, který je zde po nich zanechán," konstatoval starosta Přebuzi Martin Bruoth. Spolu s hasiči a policisty se na oblast nyní zaměří více. Policisté s hasiči vytvořily společné hlídky a lokalitu budou pravidelně kontrolovat. Za rozdělání ohně v takto zvlášť chráněném území hrozí pokuta až do 100 tisíc korun.

„Zakládání ohňů v přírodě je všude problém. A výjimkou není ani oblast Rolavských vrchovišť, kde obzvlášť v okolí bývalého cínového dolu Sauersack množství návštěvníků prakticky celoročně zakládá táboráky. Z takto otevřeného ohně je pak velmi snadné přeskočení plamenů na okolní porost, což může mít za následek nekontrolovaný požár. Hasiči se proto připojili do jedné z kontrolních akcí, kdy společně s kolegy policisty prošli, a zároveň s použitím bezpilotních prostředků s termokamerou, zkontrolovali okolí bývalého dolu, zda někde nehoří zmiňovaný táborák," řekl mluvčí hasičů Martin Kasal. Podle něj nebylo smyslem této kontroly chytat návštěvníky a udělovat jim sankce, ale upozornit je především na nebezpečí vzniku požáru v těchto místech, kde jsou podle hasičů složité podmínky pro zásah a naopak všechny podpůrné podmínky pro vznik požáru velkého rozsahu.

"I policisté, kteří v místě provádějí kontroly, prozatím návštěvníky pouze upozorňují. Zamysleme se nad sebou a nenechme tuto oblast zaplavit odpadky nebo zasáhnout ohněm," řekla mluvčí krajských policistů Zuzana Churaňová.