Na první pohled nenápadné, přesto zachraňují životy. Náramky pro seniory, kteří se ocitnou v nouzi, hlásí první zachráněný život. Jde o ženu, která v minulosti prodělala několik mozkových příhod a nyní využila tísňového tlačítka. To nosí lidé přímo na ruce pro případ, že upadnou či se jinak nemohou dostat k telefonu. To byl i případ této seniorky, která cítila, že nemůže hýbat nohama.

Městská policie Sokolov pomáhá od roku 2014 deseti seniorům, kteří obdrželi tísňové tlačítko. To jim pomáhá přivolat strážníky, pokud se jim náhle zhorší zdravotní stav a oni se nemohou na nikoho jiného obrátit.

„A s touto službou strážníci v těchto horkých červencových dnech pomohli. Seniorka v odpoledních hodinách ucítila, že nemůže hýbat nohama, a protože v minulosti prodělala již více mozkových příhod, využila možnosti a pomoc si přivolala tísňovým tlačítkem, které má od městské policie," řekla preventistka MP Hana Procházková. Seniorka podle ní přivolala strážníky, aby jí pomohli. Ti do osmi minut od vyslání signálu tísně byli u seniorky v bytě a paní pomohli s přivoláním zdravotní služby.

„Jsme moc rádi, že můžeme osamoceným starším lidem takto pomáhat. Z tohoto důvodu vybere MP spolu se sociálním odborem dalších deset sokolovských seniorů, kterým MP tlačítko pro záchranu života předá. Mělo by to být ještě letos a zcela zdarma," doplnila. Lidé mohou sami navrhovat, komu ho strážníci mají přidělit.

„Projekt se jmenuje Pomoc v tísni. Po zpětném zavolání strážníků si policisté ověří, zda nejde o planý poplach či nechtěné zmáčknutí tlačítka. Pokud senior telefon nezvedne, na místo okamžitě vyrazí hlídka městských strážníků, která zároveň upozorní zdravotníky. Policisté budou mít totiž u sebe klíče od těchto lidí a předejdou tak rozbíjení oken či vylamování dveří," upřesnil starosta Sokolova Jan Picka.

Na projektu spolupracují s městem Nemocnice Sokolov, záchranná služba, odbor sociálních věcí a hasiči.