Podle vedení radnice takzvané opatření obecné povahy zafungovalo. Do Sokolova nepřichází stovky problémových lidí jako na začátku minulého roku. Ti, kteří přijdou a po měsíci zjistí, že nemají v dané lokalitě nárok na doplatek, zase odcházejí. A nadávají. Podle vedení města však nikoliv překvapivě jim, ale spílají majitelům bytů, kteří jim o novince neřekli. „Jako příklad mohu uvést rodinu, která do města přišla. Šla s nimi i složka z úřadů, která poukazovala na to, že s rodinou měli v ostatních městech problémy,“ říká místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Rodina žádala o doplatek na bydlení v lokalitě, kde se doplatky nově příchozím nevyplácí. Přesněji řečeno, město má tu možnost, což neznamená, že doplatek nemůže poslat. Zde však úředníci rozhodli, že doplatek nevyplatí. „Rodina už je pryč. A jejich největším nepřítelem byl majitel bytu, který jim o tomto opatření neřekl,“ dodala Oulehlová.

Vedení města tvrdí, že opatření je úspěšné. Zároveň požádalo Agenturu pro sociální začleňování o zpracování analýzy, jak to vypadá v ostatních městech republiky, kde k tomu také přistoupili. I v našem kraji je to několik měst a obcí.

Toto opatření se nelíbí dvaceti senátorům, kteří iniciovali stížnost k Ústavnímu soudu. Na jejich adresu zaznívá z většiny měst stejná písnička. Nabízejí politikům bydlení v těchto problémových lokalitách a tvrdí, že naprosto neznají situaci ve městě. „Kvůli sociálně nepřizpůsobivým lidem se snižuje hodnota života v našem městě. Problémy nejsou jen v dané lokalitě, ale přenášejí se i do škol mezi děti,“ říká starosta Sokolova Jan Picka. Na opatření se shodlo celé město napříč politickým spektrem a nemalou měrou přispěl i Karlovarský kraj.

Vedení města přiznalo, že zvažovalo celoplošný zákaz v Sokolově. Nakonec vybrali společně s dalšími orgány tři lokality. Do první spadají ulice Heyrovského, Hornická a Sokolovská. Druhá je Nádražní, Sv. Čecha a U Divadla. A do třetice jde o Jelínkovu, Kosmonautů, Švabinského a Závodu míru.

Jedním z těch, kdo byty v Sokolově pronajímá, je Pavel Berka. Ten tvrdí, že jediné, čeho město dosáhlo, je to, že se nájemníci v bytech více střídají, ale byty zůstávají obsazené. Jak on, tak vedení města souhlasí s tím, že spolu nejednají. „Jednání, kterých jsem se v minulosti účastnil, neměla žádné výsledky. Zástupci města nikdy nepřišli s ničím konkrétním nebo konstruktivním. Vždy jen osočovali,“ říká na adresu města Berka, podle kterého to byl spíše předvolební boj než řešení situace.