Podle vedení radnice takzvané opatření obecné povahy zafungovalo. Do Sokolova nepřichází stovky problémových lidí jako na začátku minulého roku. Ti, kteří přijdou a po měsíci zjistí, že nemají v dané lokalitě nárok na doplatek, zase odcházejí. A nadávají. Podle vedení města však nikoliv překvapivě jim, ale spílají majitelům bytů, kteří jim o novince neřekli. „Jako příklad mohu uvést rodinu, která do města přišla. Šla s nimi i složka z úřadů, která poukazovala na to, že s rodinou měli v ostatních městech problémy,“ říká místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Rodina žádala o doplatek na bydlení v lokalitě, kde se doplatky nově příchozím nevyplácí. Přesněji řečeno, město má tu možnost, což neznamená, že doplatek nemůže poslat. Zde však úředníci rozhodli, že doplatek nevyplatí. „Rodina už je pryč. A jejich největším nepřítelem byl majitel bytu, který jim o tomto opatření neřekl,“ dodala Oulehlová.

Ilustrační foto.
Na sociálce zatajil muž peníze ze sběru, přišel si tak na tisíce

Vedení města tvrdí, že opatření je úspěšné. Zároveň požádalo Agenturu pro sociální začleňování o zpracování analýzy, jak to vypadá v ostatních městech republiky, kde k tomu také přistoupili. I v našem kraji je to několik měst a obcí.

Toto opatření se nelíbí dvaceti senátorům, kteří iniciovali stížnost k Ústavnímu soudu. Na jejich adresu zaznívá z většiny měst stejná písnička. Nabízejí politikům bydlení v těchto problémových lokalitách a tvrdí, že naprosto neznají situaci ve městě. „Kvůli sociálně nepřizpůsobivým lidem se snižuje hodnota života v našem městě. Problémy nejsou jen v dané lokalitě, ale přenášejí se i do škol mezi děti,“ říká starosta Sokolova Jan Picka. Na opatření se shodlo celé město napříč politickým spektrem a nemalou měrou přispěl i Karlovarský kraj.

Jindřich Kreidl u prezidentských voleb
K volbám do rodných Čech jezdí už 26 let z Německa

Vedení města přiznalo, že zvažovalo celoplošný zákaz v Sokolově. Nakonec vybrali společně s dalšími orgány tři lokality. Do první spadají ulice Heyrovského, Hornická a Sokolovská. Druhá je Nádražní, Sv. Čecha a U Divadla. A do třetice jde o Jelínkovu, Kosmonautů, Švabinského a Závodu míru.

Jedním z těch, kdo byty v Sokolově pronajímá, je Pavel Berka. Ten tvrdí, že jediné, čeho město dosáhlo, je to, že se nájemníci v bytech více střídají, ale byty zůstávají obsazené. Jak on, tak vedení města souhlasí s tím, že spolu nejednají. „Jednání, kterých jsem se v minulosti účastnil, neměla žádné výsledky. Zástupci města nikdy nepřišli s ničím konkrétním nebo konstruktivním. Vždy jen osočovali,“ říká na adresu města Berka, podle kterého to byl spíše předvolební boj než řešení situace.