Smrtelná nehoda, která se stala v prvním zářijovém týdnu na silnici mezi Sokolovem a Karlovými Vary a od které viník ujel, byla během dvou dnů vyřešena. A to díky spolupráci českých a německých policistů. Ti pátrali po řidiči, který srazil dvaasedmdesátiletého motocyklistu, jež byl po několika hodinách nalezen mrtvý mimo vozovku.

„Sokolovští policisté věděli, že se jedná o audi stříbrné barvy s neúplnou německou registrační značkou. Prostřednictvím pracoviště Policie ČR správy Západočeského kraje, které má sídlo ve Schwandorfu (jedná se o společného centrum české a německé policie), byly všechny informace předány německým kolegům,“ uvedla mluvčí západočeské policie Jolana Číhová. „Ihned začalo vyšetřování stříbrných audi a možných SPZ. Připadalo v úvahu asi 16 vozů, které se prověřovaly. Řidič, který srazil motocyklistu, měl nabourané auto v garáži,“ sdělil vedoucí oddělení zahraničních styků správy Západočeského kraje Pavel Rybár.

Spolupráce Čechů a Němců se osvědčila

Právě díky tomuto oddělení, které spojuje českou a německou policii, je včasně vyřešeno velké množství přestupků i trestných činů. Podle Číhové začala přeshraniční spolupráce již po revoluci. „V roce 2001 byl poslán první člověk z ČR do Furth im Waldu. Následně byla 1. 9. 2002 zřízena skupina zahraničních styků,“ informovala Číhová. Oddělení se ihned stalo centrem spolupráce Čechů a Němců a zároveň slouží jako servis pro ostatní útvary policie.
V praxi vypadá spolupráce například takto: „Německá policie kontroluje na dálnici Čecha, který nemá doklady. Dopraváci zavolají do Schwandorfu a ihned se zjistí, zda si doklady pouze zapomněl nebo je nevlastní vůbec,“ vysvětluje Rybár s tím, že před tím musel někdo sepsat žádost, odeslat ji a čekat na vypracování odpovědi. „To mohlo trvat třeba hodinu. Takhle jsme se dostali na pouhých několik minut,“ podotýká Rybár.

Policisté jsou zkušení i jazykově vybavení

Je ale třeba podotknout, že skupina zahraničních styků působí ve všech oblastech policie. „Oni zajišťují součinnost při ochraně veřejného pořádku a bezpečnosti, při potírání kriminality v blízkosti hranic. Slouží jako celkový servis pro všechny složky policie. A nejen to, zpracovávají i žádosti soudů, zastupitelstev, celkovou tlumočnickou činnost atd. Mezi oběma stranami dochází k neustálé každodenní výměně informací,“ objasňuje Číhová.
Oddělení loni řešilo celkem 7330 případů. Největší podíl tvořila spolupráce při kontrolách osob, vozidel a dokladů.

V oddělení zahraničních styků pracují pouze vysokoškolsky vzdělaní a velmi dobře jazykově vybavení policisté. „Jsou to zkušení lidé, kteří k nám přišli z různých útvarů policie. Například z dopravní, cizinecké či kriminální policie,“ uvádí Rybár.
Skupina reaguje na dotazy policejních orgánů v rámci celého Schengenu. „Význam pracoviště vzrostl hlavně po zrušení kontrol na hranicích (1. 10. 2007) a přístupu ČR k Schengenskému informačnímu systému,“ zdůraznila Číhová. Vedoucí oddělení letos počítá s téměř dvacetiprocentním nárůstem počtu řešených případů oproti loňskému roku.