Otevře se tu pobočka Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové. Konkrétně obor strojírenství. Budeme tak druhým krajem v republice, kde bude tato elitní škola k dispozici.

„Ministerstvo obrany už závazně rozhodlo, že v září příštího roku by na integrované škole v Sokolově měla vzniknout jedna třída 1. ročníku vojenské školy,“ potvrdil krajský radní pro oblast školství Jaroslav Bradáč. „Jedná se o obor strojírenství, konkrétně obslužný personál letiště. Myslím si, že to bude velmi lukrativní obor, a slibujeme si od toho, že to do našeho kraje přivede studenty z celé republiky,“ upřesnil krajský radní.

Záměr zřídit pobočku střední vojenské školy v Sokolově není žádnou novinkou. V loňském roce ale vzhledem k situaci v přijímacím řízení, kdy velké procento uchazečů neuspělo, rozhodl ředitel vojenské školy obor neotevřít. A právě přijímací řízení, které probíhá v Moravské Třebové, je podle ředitele ISŠTE Pavla Januse i letos tím nejslabším místem. „Je to dáno skladbou přijímacího řízení, podmínkami. Povinná je zdravotní prohlídka v Ústřední vojenské nemocnici. Za druhé fyzickými předpoklady. Zhruba čtvrtina uchazečů nebyla vloni schopna absolvovat fyzické testy,“ přiblížil Janus.

Na ISŠTE funguje od letošního školního roku pobočka Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra Praha. A podle slov ředitele se osvědčila a velmi pozitivně ovlivnila celkové klima školy. Počítá se v příštím roce s otevřením dalšího ročníku. Vzdělávat tu současně i vojáky je pro něj velká výzva, a jak říká, škola je na ni připravena.

„Zejména obor studia strojírenství – tento obor nemá Moravská Třebová ve svém portfoliu. Byli bychom první, kdo by ho ve spolupráci s nimi vystavěl od počátku,“ vyzdvihl.

„Denně komunikuji se zaměstnanci v Moravské Třebové ohledně přípravy, podmínek, školních vzdělávacích programů, ubytování, tak aby mohlo být vyhlášeno přijímací řízení a mohly být přijaty přihlášky ke studiu,“ podotkl ředitel Janus. Jak doplnil, prostory pro výuku na ISŠTE jsou, probíhají jednání o možném zajištění výuky zdejšími kantory. O ubytování žáků jedná ředitel se Sokolovskou uhelnou, která přislíbila, že bude pokračovat v rekonstrukci své administrativní budovy, kde už jedno patro nyní slouží žákům policejní školy.

Do 1. ročníku se počítá zhruba se 30 žáky z celé České republiky. „Nemám tak obavy, že by žáci z našeho kraje ubyli a chyběli v jiných oborech,“ poznamenal Janus. Více informovat veřejnost chce na dnech otevřených dveří, které se budou konat dnes, tedy 12. prosince, 10. a 30. ledna 2019 od 9 do 17 hodin.